Yumuşacık Eller için Formüller

Yumuşacık Eller için Formüller

 

Ellerimize dört mevsim iyi bakmazsak eğer zaman içinde yıpranır ve olduğundan da yaşlı görünebilir. Dahası ellerimizi bakımsız bırakmak iş yaparken de bize rahatsızlık verebilir. Kuru bir cilt daha hassas ve duyarlı hale gelir. Sağlıklıyken korumadığımız ellerimizi korumaya mecbur kalmadan önce onlara iyi bakmaya ne dersiniz?

bakımlı eller

*Her kadının dikkate alması gereken ama pek de önemsemediği bir kural var: Ev işi yaparken eldiven kullanmak. Biliyoruz bu sadece bir hafife alma, bir üşenme ya da önemsememe meselesi değil. O bezi, yüzeyi hissetmek mesele bizim için. Gel gelelim ellerimiz için durum düşündüğümüzden daha fenadır ve tüm o kimyasallar zaman içinde ellerimizi mahveder. Şöyle yapalım; tek kullanımlık olmayan, gerçekten de güzel bir eldiven edinelim ve hayatımıza öyle devam edelim. Kullan at eldivenlerle doğaya da zarar vermeyelim.

*Geceleri düzenli uygu tüm bedenimiz için önemli. Çünkü vücut kendini onaracak fırsatı özellikle gece 23:00-04:00 arasında buluyor. Buna dikkat edin ya da etmeyin, gece bakımını ihmal etmeyin. Yatarken ellerinize krem sürün. Mümkünse bir de eldiven giyin, çorap da geçirseniz olur.

*Özelikle ellerinize peeling yaptıysanız, leke açıcı, beyazlatıcı ürün ya da yöntemler deniyorsanız direk güneşten kaçının. Güzel bir bakımdan sonra da ellerinizi tamamen arındıracak şekilde yıkamayın. (Bir Pandemi döneminde değilseniz tabii)

*Ellerinizi çok sıcak ya da çok soğuk sudan uzak tutun. Sıcak ve soğuk su arasında da hızlı geçiş yapmayın. Elleriniz çatlayacaktır. En güzeli ılık su kullanmak. Bu duş sırasında da tüm cildiniz için aynı şey geçerli.

*Bir de yeterli su tüketimi, dengeli beslenme elbette önemli.

Limon, Bal Karbonat Maskesi

Ellerinizin daha beyaz, pürüzsüz ve genç görünmesini istiyorsanız bu meşke size göre. Karbonatla ölü hücrelerden kurtulacak, limonun asidik özelliği sayesinde beyazlatacak ve bal ile besleyeceksiniz.

Malzemeler

2 çay kaşığı limon suyu

2 çay kaşığı bal

2 çay kaşığı karbonat

Ellerinizi yıkayarak temizleyin. Limon suyu, karbonat ve balı bir kasede karıştırın. Ellerinize 1 dakika boyunca masaj yaparak yedirin. 10 dakika bekleyin. Ilık su ile durulayın. Haftada 1 veya 2 kez uygulayabilirsiniz.

Limonla Cilt Bakımı

Mükemmel Cilt İçin Karbonat

yumusak eller

Vazelin Maskesi

Bu bir gece bakımıdır. Hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Sadece vazelin ve bir çift eldiven ya da çorap. Temiz ellerinize yeteri kadar vazelini alın. İyice her yerine sürün. Bir eldiven ya da çorabı ellerinize geçirin. İyi geceler ve Günaydın! Vazelin kullanmak için ellerinizin nasır tutmasını beklememize hiç gerek yok.

Vazelin Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Gül suyu, Limon, Gliserin Maskesi

Gül suyu cildimiz için harika bir nimet. Aşağıya güzel bir link de bıraktık bunun için. Gliserin nem hasarını gidermek ve cildi neme doyurmak için güzel bir seçenek.

Malzemeler

1 çay kaşığı limon suyu

1 yemek kaşığı gliserin

4-5 damla gül suyu

Limon suyu, gül suyu ve gliserini bir kasede karıştırın. Ellerinize güzelce sürün ve 15 dakika bekleyin. Gün aşırı, 3 günde bir… İhtiyaç duyduğunuz anda başvurabilirsiniz.

Gül suyunu cilt ve saç bakımında kullanmanın 10 yolu

Tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve Zeytinyağı Maskesi

Yağlara merakı olanların çok seveceği bir tarif. Gün geçmiyor ki doğal yağların bir faydasını daha öğrenmeyelim.

Malzemeler

- 4 çorba kaşığı tatlı badem yağı

- 4 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı

- 4 çorba kaşığı zeytinyağı

Hindistan cevizi yağını benmari usulü eritin. Eğer yaz mevsimindeysek gerek olmayabilir. Çünkü bu yağ oda sıcaklığında eriyor. İçine zeytinyağı ve tatlı badem yağını ilave ederek ellerinize uygulayın. Kalanını da bir sonraki uygulama için saklayın. Bu maskeyi bekletmekte fayda var. O yüzden vazelin gibi gece sürüp çorap giymenizi öneririz. Eğer Hindistan cevizi yağını ocakta benmari usulü erittiyseniz sürmeden önce oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Sabah ellerinizi ılık suyla yıkayın.

Saçlarda Hindistan cevizi yağı mucizesi

Pirinç unu, Süt, Gliserin Maskesi

Ellerinize hafif peeling ile beyazlığı ve nemlendirmeyi de sağlayacak bir maske tarifi geldi. Pirinç unu beyazlatır, azıcık ovalarsanız peeling etkisi yapar. Süt besler, Gliserin nem ihtiyacını karşılar.

Malzemeler

2 yemek kaşığı pirinç unu

2 tatlı kaşığı süt

1 yemek kaşığı gliserin 

Pirinç unu, süt ve Gliserin bir kasede güzelce karıştırılır. Bu maske ellere iyice yedirilir. 5-10 dakika beklemesi yeterlidir. 10-15 günde bir kez uygulayabilirsiniz.

Süt Maskesi

Ellerinizi sokabileceğiniz derin bir kase ya da bir küçük leğene ılık süt koyun. Ellerinizi bu sütün içine daldırın. Durulama yapmayın sadece tatlı tatlı kurulayın. Üzerine bir nemlendirici sürün. Hiç değilse ellerimiz süt banyosu yapsın değil mi?

 

Unutmayın ki her madde, doğal ya da değil, herkes için sağlıklı olmayabilir. Cildimiz için de bu geçerli. Bu nedenle herhangi bir ürünü kullanmadan önce mutlaka test edin. Ellerinizde yaralar, egzama, kaşıntı gibi ismini bildiğiniz ya da bilmediğiniz sorunlar varsa bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.