Saçlarda Hindistan Cevizi Yağı Mucizesi

Saçlarda Hindistan Cevizi Yağı Mucizesi

Saçlarınız kırılıyor mu? Hacimsiz ve seyrek saçlara mı sahipsiniz? Endişe etmeyin; ihtiyacınız olan tek şey hindistan cevizi yağı.

Hindistan cevizi yağıyla saçlarda mucize yaratmanın yolları

Dışarıda öyle çeşitli yağlar var ki hepsinin özelliklerini bilmek neredeyse imkansız. Ama birçok kişi hindistan cevizi yağının evde kullanılabilen bakım yağlarının en iyilerinden biri olduğunu düşünüyor. Hindistan cevizi yağının yapamayacağı pek az şey var. Bu yüzden de ünü git gide yayılıyor. Güzellik dünyasının bu mucizevi yağı neler mi yapabiliyor? Hindistan cevizi yağı yağ yakma gücüne sahip. Ayrıca sağlıklı, güçlü saçlara kavuşturuyor. Bakterilerle savaşıyor. Beyazlatıcı bir diş macunu olarak kullanılabiliyor ve daha da sayabiliriz! Bugünse saçlar hakkında konuşmaya geldik. Hindistan cevizi yağının bu kategoride yardımcı olabileceği bir çok nokta var.

Saçınızda hindistancevizini nasıl kullanmalısınız?

Muhtemelen hindistan cevizi yağıyla ilgili en iyi şey çok uygun fiyat etiketidir. Eğer evinizde bir kavanoz hindistancevizi yağı yoksa, yazımızı okuduktan sonra gidip almak isteyeceksiniz.


1. İpucu: Hindistan Cevizi Yağı Saçlarınızı Daha Uzun, Daha Güçlü ve Daha Sağlıklı Hale Getirebilir

Konuya hemen herkes için önemli olan bir noktadan başlayalım: Hindistan cevizi yağı saçlarınızın uzamasını sağlıyor mu? Hindistan cevizi yağı saçlarınızın daha sağlıklı, daha kalın ve güçlü uzamasına yardımcı oluyor. Hindistan cevizi yağındaki vitaminler ve yağ asitleri, saç derinizi besler ve saçın kütikülüne nüfuz eder. Haftada bir veya iki kez 5-10 dakikalık maske şeklinde uygulamalar bu konuda size yardımcı olacaktır. Saç bakım rutininize hindistan cevizi yağının eklenmesi saç uzaması için uygun ortamı oluşturmanızı sağlar. Vitaminler ve esansiyel yağ asitleri ayrıca sebum birikimini saç foliküllerinden uzaklaştırmaya yardımcı olur, bu da büyümeyi hızlandırabilir.


2. İpucu: Şampuan Öncesi Terapi Olarak Uygulayın

Pek çok şampuanda bulunan sert bileşenlerin saçınızı doğal, sağlıklı yağlardan arındırdığı bir sır değil. Saçlarınız biraz kuru veya hasarlıysa, hindistan cevizi yağı, şampuanların tüm bu faydalı yağları onlardan tamamen arındırmasını istemezsiniz. Hindistan cevizi yağı iyi bir şampuan öncesi tedavi elemanıdır. Şampuanlamadan önce hindistancevizi yağıyla saçınıza kökten uca masaj yapın. Bir küçük uyarı: Gerek şampuan öncesinde kullanın, gerekse bir süre bekletip maske yapmış olun, yağı saçlarınızdan kolayca akıtmak için ıslatmadan önce şampuanı tüm saçınıza yayın ve sonra durulama işlemine geçin. İşinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

3. İpucu: Saç Boyası Hasarını Önlemek İçin Boyama İşleminden Önce Kullanın

Kuaföre gidip saçlarınızı boyatmadan önce hindistan cevizi maskesi yapabilirsiniz. Boyanın ya da açıcıların saçlarınızı yakma riskini hafifletmiş olursunuz.


4. İpucu: Acil durumlarda çatallaşan saç uçlarınıza sürün

Eğer ikiye hatta üçe ayrılan çatallaşmış saç uçlarınız varsa kuaföre gitmenizin vakti gelmiş demektir. Ama randevu gününüz gelene kadar hindistan cevizi yağı imdadınıza yetişecek. Bir miktar hindistan cevizi yağını saç uçlarınıza sürmek çatallaşmış görünümü en aza indirmenize yardımcı olur. Saç uçlarınız yumuşar  ve yıpranmış görünmez. Bu yöntem kabarık saçlarınızı da dize getirir. Nemlendirir. Kötü haberse çatallaşan saç uçlarınızı iyileştirmenin mümkün olmadığı. Durumu kabullenip en kısa zamanda kuaföre gitmek en doğru tercih olacaktır.

5. İpucu: Saçlarınız İçin Koruyucu Olarak Kullanın

Saçlarınız için bir koruyucu kullanmak düşünüldüğünden daha önemlidir. Özellikle yaz mevsiminde ve plajda geçirilen günlerde. Güneşe çıkarken saçlarınıza sürdüğünüz hindistan cevizi yağı ısıyla birlikte saç kütiküllerinin arasına nüfuz eder. İçeriğinde saçlarınızı güneşin zararlı etkilerinden koruyacak doğal maddeler bulunur. Bu arada saçlarınızın kurumasını engellerken tuz ve klordan da muhafaza edersiniz.

6. İpucu: Kepekle Başınız Dertteyse Şampuanlamadan Önce Kullanın

Hindistan cevizi yağı sinirlerinizi bozan kepeklerin saçınızda yuvalanmasını engelleyebilir. Kepekle mücadele için hindistan cevizi yağını saç derinize 5 dakika kadar sürüp bekleyin. Şampuanlama işlemini sonra yapın. Kepekler azalıncaya kadar bu işlemi uygulamaya devam edebilirsiniz. Böylece düzenli kullanımda saç deriniz de sağlıklı hale gelir ve saç dökülmesi de azalır.

7. İpucu: Tarama İşlemini Kolaylaştırın

Hindistan cevizi yağı saçlarınızda kaygan bir etki oluşturur. Dolaşıkları kolayca açmanıza yarar.

8. İpucu: Parlaklığı Artırmak İçin Hafifçe Uygulayın

Hindistan cevizi yağının yüksek parlatıcı etkisinden yararlanmak için saçlarınıza hafifçe sürebilirsiniz. Saçlarınızı yağlı göstermeyecek bir miktar parlaması için yeterli olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Tüm Saç Tipleri İçin Faydalı Mı?

Saç tipiniz ne olursa olsun biraz hindistan cevizi yağından bir zarar gelmez. Yine de saçlarınızın özel durumuna bağlı olarak her seferinde aynı miktarda hindistan cevizi yağı uygulamasını tolere edemeyebilirsiniz. Yumuşak ve ince ya da orta kalın telli saçlar için idealdir. Protein tutma özelliği olan saçlarda hacim kazanma ve şekillendirme hasarlarını en aza indirme gözlemlenecektir. Saçlarınız kuru, sert ve kırılgansa düzenli olarak kullanmak önerilmiyor. Tekrarlanan kullanımlar protein birikmesi sebebiyle saçlarınızı daha da sert hale getirebilir. Elastikiyetini kaybeden saçlar daha çok kırılmaya meyilli olur.

Genel kural şöyle olmalı:Saçlarınızı nem ve parlaklıktan yoksun gördüğünüzde  uygulayabilirsiniz. Çok miktar demek her zaman daha iyi sonuç demek değildir. Küçük bir miktarla başlayın. Saçlarınızın nasıl tepki verdiğine dikkat edin. En iyi sonuç için soğuk pres hindistan cevizi yağını öneririz.

İrem Erzü