Cilt Güzelleştiren Pirinç Suyu ve 10 Kullanımı

Cilt Güzelleştiren Pirinç Suyu ve 10 Kullanımı

Pirinci yıkadığımızda ortaya çıkan sütlü sıvı cildimiz için destek sağlayan faydalı maddelere ev sahipliği yapıyor. B, C ve E vitaminlerinin yanı sıra bol miktarda antioksidan, amino asit ve mineral ile cildin sıkılaşmasına, cilt hücrelerinin gençleşmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu da daha az kırışıklık ve cilt lekesi demek oluyor.

Nerden geldi bu pirinç suyu furyası, diye soruyor musunuz? Elbette Asya’dan geliyor…  Pirinç suyu cildi aydınlatmaya yardımcı oluyor. Pürüzsüzleştiriyor ve anti enflamatuar özellikler içeriyor. K-beauty uzmanlarına göre pirinç suyu gözenek görünümünü en aza indiriyor. Daha parlak ve daha genç bir ten için denemeye değer!

Düşünün; kusursuz cilt arayışında olanların bu işe yatırdıkları paranın yanında ucuz olmayı bırakın, evinizde pilav pişiyorsa ücretsiz sahip olduğunuz bir güzellik iksiri.

Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

Hiç düşünmeden en basit şekilde çiğ pirinci suyun içine koyuyoruz. Ne tür pirinç olduğunun bir önemi yok. Pirincinizi bir kere durulayın.

Sonra temiz bir kasenin içinde 30 dakika suda bekletin. Pirinç suyunuzu serin gölge bir yerde saklayabilirsiniz. Uzun süre kaldıysa ya da kokusundan şüphe ederseniz atın ve yenisini hazırlayın. Önemli olan bu son derece basit ve ucuz yöntemi riske etmemek. Potansiyelinde kötü snuçlar doğurmaya açık olduğunu unutmamalısınız.

Daha güçlü etki için pirinç suyunu fermente etmeyi deneybilirsiniz. Topladığınız pirinç suyu 24 saat kadar oda sıcaklığında beklerse ekşimeye başlayacaktır. Sıcaklık durumuna göre bu süre 24 saatten uzun sürebilir. Bu suyu daha sonra kaynatın. Ocagı kapatıp soğumaya bırakın. Fermente pirinç suyunuz kulanıma hazır. Fermente pirinç suyu çok güçlü olduğu için kullanmadan önce seyreltmek gerekebilir. Buzdolabında bir hafta kadar saklanabilir.

Pirinç suyu nasıl kullanılır?

İşte muhteşem cilt, parlak saçlar ve güzeliğiniz için daha birçok pirinç suyu uygulaması


1. Pirinç Suyu Yüz Maskesi

Pirinç suyu güzelliğiyle tanışmak için ilk adım. Pirinç suyunuzu yukarıda anlatıldığı gibi hazırlayın. Bir kağıt mendili kağıt maskeler gibi basit şekilde biçimlendirin. Burnunuz  ve ağzınız için birer kesik ve gözleriniz için iki delik yeterli olacaktır. Peçeteyi pirinç suyla ıslatıp yüzünüze yerleştirin. Ev yapımı pirinç suyu kağıt maskeniz hazır. 10-15 dk bekletin ve maskeyi soyun. 

2. Pirinç Suyuyla yüz temizleme

Pirinç suyundan faydalanmanın en kolay yollarından biri de oyunla yüzümüzü temizlemektir. Yuvarlak bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Cildinzin yumuşacık ve temiz bir hisse sahip olduğunu fark edeceksiniz. Sonrasında cildinizi kirden ve serbest radikallerden arındırmak için ılık suyla yıkamalısınız.

3. Pirinç Suyuyla Güneşten korunma

 

Güneş koruyucu kullanmayı unutmadığınızı var sayalım. Ancak, güneş yanığı ve güneşin zararlı etkilerini önlemek için yumuşak bir ekstra destek almakta mutlaka fayda var.

Pirinç, ferulik asit ve allantoin içerir. Ferulik asit antioksidan bir maddedir. Bu madde C ve E vitaminine eklendiğinde güneş koruma kapasitesinin 2 kat arttığı ortaya çıkarılmıştır. Allantoin ise anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Güneş yanıklarını azaltmaya ve cildin onarılmasına yardımcı olur.

4. Pirinç Suyu Cilt Toniği

Cilt bakım rutininize ekleyecek uygulanması kolay, iyi, hipoalerjenik bir tonik mi arıyorsunuz? Pirinç suyu sizi kurtaracak. Yapmanız gereken tek şey, pirinç suyunuzu her zaman yaptığınız gibi hazırlamak ve cildinize bir pamuk yardımıyla uygulamak. Durulamak zorunda değilsiniz.

5. Pirinç Suyu ile Saç Durulama

Pirinç suyundaki vitaminler ve amino asitler, aynı anda yumuşaklığı arttırıp hacim ekleyerek hasar görmüş saçı iyileştirmeye çalışır. Şampuanlamadan sonra saç kremi yerine durulama suyunuza pirinç suyu ekleyebilirsiniz.

6. Pirinç Suyu ile Vücut Peelingi

İyi ve tam bir vücut ovma işleminin amacı aynı anda cildi nemlendirmek ve pul pul dökmektir. Pirinç suyunu, peeling işlemi için temel olarak kullanabilirsiniz. Pirinç unu yada deniz tuzu peeling etkisi için ihtiyacınızı karşılayacaktır. Seçtiğiniz esansiyel yağlarla karıştırarak ev yapımı bir peeling elde edebilirsiniz. Örneğin jojoba, badem ve zeytinyağı gibi yağlar peelinginizi zenginleştirir aynı zamanda cildinizi nemlendirir ve besler. Ekstra etki için limon veya limon kabuğu rendesi ekleyin.

7. Pirinç Suyu ile Nemlendirme ve Yumuşatma

Kuru el ve ayaklarınızın, yumuşak ve lüks hissetmesini sağlamanın yolu onları pirinç suyuna batırmaktan geçiyor. Büyük bir kaseyi ılık pirinç suyuyla doldurun ve cildi yumuşatmak ve nemlendirmek için aromatik, esansiyel yağlarla birkaç faydalı bitki ekleyin. Parmaklarınız en fazla 15 - 20 dakika içerisinde spa seviyesinde manikür için hazır olacaktır.

8. Pirinç Suyu Sabunu

Pirinç suyu, doğal saponinler, yumuşak bir temizleyici olarak çalışan kimyasal bileşikler içerdiğinden, elleri, yüzü ve vücudu güzelleştiren çok amaçlı bir sabun yapmak için kullanılabilir. 

9. Pirinç Suyuyla Egzama Tedavisi

Pirinç suyu, zarar görmüş ve tahriş olmuş cildi yatıştırmaya çalışan yüksek miktarda nişastalı bileşen içerdiğinden, düzenli olarak egzamayı tedavi etmek için güvenilir bir ev tedavisi olarak kullanılır. İçeriğinde yatıştırıcı bileşenler içeren bu süper yumuşak formül, iltihabı, kızarıklığı ve kaşınmayı azaltır. Etkilenen bölgeye temiz bir bezle pirinç suyunu sürün ve işlemi birkaç kez tekrarlayın.

10. Pirinç Suyuyla Güneş Yanığı Tedavisi

Pirinç suyunun cildi rahatlatmak için mükemmel olduğunu zaten biliyorsunuz. Bu güneş yanığı tedavisi için mükemmel bir seçenek olduğu anlamına geliyor. Pirinç suyundaki yatıştırıcı katkı maddeleri, ağrı ve rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olur. Yüzünüzde güneş yanığı varsa, yatıştırmak için pirinç suyu maskesi yapabilirsiniz. Hızlı rahatlama için hazırda varsa yanık bölgeyi pirinç suyuna batırdığınız bezle rahatlatabilirsiniz.