Limonla Cilt Bakımı

Limonla Cilt Bakımı

C vitamini deposu limonu geçmişten günümüze saçlarda, gözlerde ve ciltte kullanıyoruz. Limon artık kurtarıcı olarak düşünülmüyor. Çoğunlukla elimize geçtiğinde “belki işe yarar”, “nasıl olsa bir zarar gelmez” diyerek başvuruyoruz. Peki gerçekten de Limon cilde faydalı mı?

Eskiden saçlara jöle niyetine bile kullanılan limon C vitamini ve asidik özelliği sayesinde cilt için beyazlatma etkisi gösterir. Çünkü bu özelliği peeling etkisi yapar. Antibakteriyeldir. Sivilceleri kurutur, siyah noktalarınızı yok eder. Lekelere karşı kullanılabilir. Limon melanın hormonu üretimini yavaşlatmaya yarar. Bu hormon renk hormonudur. Bu sayede renk değişimleri yaşamanın önüne geçilir. Kolajen hormonunu ise tetikler. Böylece daha gergin, temiz ve canlı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.  Evde limonla yapılabilecek birçok maske tarifi var.

Cildi Beyazlatmak İçin Limon Nasıl Kullanılır?

Limonu Doğrudan Cildinize Sürebilirsiniz. En kolay olanı en başta verelim. Kestiğiniz limonu cildinize sürün. Gece onunla uyuyup sabah uyandığınızda cilt tonunuzda açılma görebilirsiniz. Birçok kaynakta bu yöntemi görürsünüz. Çoğu insan bu yöntemi uygular. Bazı kaynaklar 5-50 dakika arası bekletilmesini önerir. Ancak asidik özelliği sebebiyle biz gece boyu yüzünüzde limonla uyumanızı önermiyoruz.  Onun yerine salataya kattığınız limonu yüzünüze sürüp en az 5 dakika kadar bekletip yüzünüzü yıkayın. Bu kadar kolay!

Cildiniz hassasiyet göstermiyorsa her gün ya da bizim önerimiz gün aşırı yapabilirsiniz.

Zerdeçal - Limon Maskesi

Zerdeçal cilt lekeleri ve sivilce tedavisinde çok etkilidir. Limon ve zerdaçalı krem kıvamında karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz.

1 kaşık limon suyu, 1 tatlı kaşığı domates suyu

1 tatlı kaşığı salatalık suyunu karıştırın ve temiz cildinize uygulayın. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Aşırı kuru ciltliler bu maskeden kaçınmalıdır.

Çilleri Yok Etmek İçin

1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Maskenizi çillerin olduğu bölgeye sürün. Kuruyana kadar bekleyin ve ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayın.

limonSivilceler İçin Limon Nasıl Kullanılır?

Yine en kolay şekilde limonu doğrudan cildinize ya da sivilceli bölgeye uygulayabilirsiniz. 

Sivilceler için Limon ve Gül Suyu 

Bu maske cilt lekelerini açmakta da etkilidir. Yani sadece sivilcelere değil sivilce lekelerine de etki eder. Eşit Miktarda limon ve gül suyunu karıştırın. Bir pamuk yardımıyla sivilcelerin olduğu bölgeyi silin. 10-15 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz. Sivilceli bölgeleri silerken nazik olmanızı öneririz. Tahrişi artırmamak ya da mikrobu dağıtmamak için bu gereklidir. 

Siyah Noktalar İçin Limon Nasıl Kullanılır?

1 tatlı kaşığı bal ve 2-3 damla limonu karıştırın siyah noktalarınızın yoğun olduğu burun ve çevresine uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın. 

Limon İle Peeling Yapımı

1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı esmer şeker; yoksa bildiğimiz toz şeker ve 1 yumurtanın akını karıştırın.  Bu karışımla yüzünüze nazikçe peeling yapın. 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Yağlı Ciltler İçin Limon Maskesi

Çok yağlanan cilde sahip olanlar limonun yağ kurutucu etkisini yaşamalı. Böylece sivilceler ve siyah noktalarınızı da gidermiş olursunuz.

1 adet yumurta akı, 3-4 damla limon suyu, Yarım çay kaşığı kil ve 1 yemek kaşığı salatalık suyu… Tüm malzemeyi krem kıvamında karıştırın. Göz çevresine sürmekten kaçının. 15 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın.

Çatlaklardan Kurtulmak İçin imonu doğrudan çatlak olan bölgeye 5 dakika boyunca ovalayarak sürün. Kuruduktan sonra durulayın. Her duştan önce uygulanabilecek bir yöntem.

Topuk çatlaklarından kurtulmak İçin de aynı yöntemi deneyebilirsiniz.

Dizlerdeki ve Dirseklerdeki kararmalar İçin de aynı yöntem işe yarar sonuçlar verir.

Koltukaltı Kararmaları İçin bu bölgelere düzenli olarak limon uygulayın. 5 dakika kadar bekletip yıkayabilirsiniz. Bu uygulama da her duştan önce yapılabilir.limon

Limon Cilde Zararlı Mıdır?

Limonun onlarca faydasının yanında zararlı olabileceği durumlar da vardır. Çünkü cildi tahriş edebilir. Örneğin limonun kurutucu etkisi sebebiyle kuru cilde sahip kişiler için önerilmez. Bu kişiler limonu doğrudan cildine uygulamaktan kaçınmalıdır. Maskeleri ise deneyebilirler. Ancak maskeden sonra cildini mutlaka nemlendirmeleri gerekir. Genel olarak limon maskelerinden sonra  Cildinize limon sürerken kesinlikle göz altınıza değdirmeyin. Cildimizin en hassas ve ince bölgesi burasıdır ve tahrişe çok meyillidir. Kolay zarar görür.  Cildinizde limon yerine hazır limon suyunu asla kullanmayın.

Güneş maskelerinden sonra güneşe çıkmak zararlıdır. Dışarı çıkacaksanız mutlaka güneş koruması kullanın. Sahilde, deniz kenarında, açık havada uzun saatler kalacaksanız maske yapmayı erteleyin.

Son Olarak; kullandığınız tüm doğal ya da değil, kozmetik ürünler gibi bu maskelerin de işe yaraması için zamana ihtiyacı vardır. Şans verin ve eğer hassasiyet yapmadıysa birkaç ay düzenli kullanın.