Üzüm çekirdeği yağının faydaları, üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağının faydaları, üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağı son derece hafif olmasının yanında özellikle cilt için müthiş bir antioksidan olarak biliniyor. Bu özelliği onu cilt bakımı için güzel bir alternatif yapıyor. Üzüm çekirdeği yağının faydalarını ve nerede nasıl kullanılabileceğini sizin için yazdık.

Üzüm çekirdeği yağını eğer cildimizde kullanmak istiyorsak soğuk pres olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Aynı zamanda gıda takviyesi olarak da üzüm çekirdeği yağı uzman tavsiyesiyle ağız yoluyla alınabiliyor. Her zaman olduğu gibi üzüm çekirdeği yağını cildimizde de kullanmadan önce bir uzmana danışmak, vücudumuzun görünmeyen bir yerinde test etmek önemli. Üzüm alerjisi olanların üzüm çekirdeği yağını da kullanmaması gerekiyor. Kan hastalığı olanlar, ameliyat olacaklar ve kan sulandırıcı kullananlar için risk oluşturabileceği söyleniyor.

Üzüm çekirdeği yağı ne işe yarar?

Üzüm çekirdeğinin bilinen özelliklerinden biri nemi cilde hapsetmesi.

İçinde barındırdığı esansiyel yağ asitleri cildin nem dengesini korur ve kırışıklık karşıtı olmalarıyla bilinir.

Üzüm çekirdeği yağı antimikrobiyal özelliktedir. Bu yüzden de sivilce tedavisinde kullanılabiliyor. Cildimizde akneye neden olabilecek bakterileri uzaklaştırarak gözeneklerde oluşabilecek enflamasyonu engelliyor.

C ve E vitaminleri açısından oldukça zengin olan üzüm çekirdeği yağı cildinizi yumuşatır. Esneklik kazandırır. Cilt yenilenmesine yardımcı olur. Yara iyileşmesini hızlandırır. Sivilce izlerinin hızlı iyileşmesi ve lekelerin azalması için etkin rol oynar.

Antioksidan olduğundan söz etmiştik. Üzüm çekirdeği yağı düzenli kullanımda cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Ayrıca UV ışınlarının oluşturduğu hasardan cildimizi korur.

Son derece hafif olması nedeniyle cildimizi nemlendirirken yağlandırmdan bakım yapar. Antimikrobiyal özelliğiyle gözenek temizliği de yaptığı için aşırı yağlanmanın önüne geçer. Daha dengeli bir cilt sağlar.

Saçları yumuşatmaya ve sac derisini nemlendirmeye yardımcıdır. Düzenli kullanımda saç dökülmesini önler ve kepeklenmeye engel olur.

Çok iyi bir masaj yağıdır. Cilt çatlaklarında iyileşme sağlar.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağı hafif yapısına karşın çok zengin bir içeriktir. Bu yüzden cilde direkt olarak uygulanabileceği söylese de günlük nemlendiricinizin içine birkaç damla karıştırmanız etkisini görmeniz için yeterli olacaktır.

Serum olarak kullanmak isterseniz birkaç damla üzüm çekirdeği yağını avucunuza alın. İki elinizi birbirine sürterek ısıtın ve yüzünüze uygulayın. Neredeyse bir maske kadar etkilidir.

Duştan sonra saç uçlarına uygulayabilirsiniz. Saçların nemli kalması ve kırılmaların önlenmesine yardımcı olur.