Evde dudak peelingi nasıl yapılır?

Evde dudak peelingi nasıl yapılır?

Dudaklarımız gün boyu tüm yaşantımıza eşlik ediyor. Bu arda da hislerimize, tepkilerimize, ruh hallerimize ayak uyduruyor. Dış etkenlere maruz kalıyor ama hiç durmadan işlevini sürdürmeye devam ediyor. Aslında kurumak, çatlamak dudaklarımız için kaçınılmaz.

Derimiz sıcak ve soğuktan etkilenir. Çok fazla yıkanmak onun nem dengesini etkiler. Fazla dokunulmak yıpratır. Cildimizde tüm bunlarla en fazla karşılaşan yer elbette dudaklarımız. Sıcak ya da soğuk şeyler içiyoruz. Sürekli olarak ıslatıyoruz. Isırıyoruz. Üzerine kurutucu rujlar sürüyoruz. Peçetelerle, ıslak mendillerle siliyoruz... ve daha bir sürü şey.

Tabii ki en önemlisi de onlardan hep güzel ve sağlıklı görünmelerini bekliyoruz. Peki bu nasıl olabilir? Biraz dudak peelingi ve biraz nemlendirici dudaklarımızı güzelleştirmeye yeter. Duygularınızın en güzel temsilcisi dudaklarımız için basit çözümler önereceğiz.

Şeker peelingi nasıl yapılır?

En basit olanla başlayalım. Bir çay kaşığı toz şeker ve birkaç damla balı bir küçük çay tabağında karıştırın. Dudaklarınıza parmağınızla yayın ve dairesel hareketlerle ovun. 2-3 dakika devam edin. Ilık suyla durulayın ve nemlendirici sürün.

Şeker ve zeytinyağı peelingi nasıl yapılır?

Bir çay kaşığı şeker, bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Aynı şekilde parmağınızla dudaklarınıza yayın ve dairesel hareketlerle ovun. 2-3 dakika boyunca ovaladıktan sonra ılık suyla durulayın. Üzerine nemlendirici sürün.

Şekerli hindistancevizi yağlı dudak peelingi nasıl yapılır?

Bir tatlı kaşığı toz şeker ve bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını güzelce karıştırın. Elde ettiginiz karışımla dudaklarınızı 2-3 dakika ovalayın. Ardından ılık suyla temizleyerek dudaklarınıza nemlendirici sürün.

Kahve telvesi peelingi nasıl yapılır?

Bir çay kaşığı kahve telvesi ile bir çay kaşığı bal ve birkaç damla zeytinyağını güzelce karıştırın. Dudaklarınıza yedirin ve bir güzel ovalayın. Sonrasında ılık suyla yıkayın ve nemlendirici uygulayın.

Kivi peelingi nasıl yapılır?

Bir kaşık kiviyi ezin. İçine bir kaşık da şeker ilave edin ve dudaklarınıza bu karışımı uygulayın. Dairesel hareketlerle 2-3 dakika ovun ve ılık suyla durulayın. Üzerine bir nemlendirici uygulayın.

Peeling işlemleri cildi soyucu ve fazlasıyla arındırıcı bir işlemdir. Bu yüzden dudaklarımız peelingden sonra gerilir ve kuruyabilir. Dudakların kaybettiği nemi geri kazanması ve iyileşmenin, yenilenmenin hızlı olması için ardından mutlaka bir nemlendirici kullanmak gerekir. Dudaklara uygun bir krem ya da bir dudak balmı uygulayabilirsiniz.

Peelingi uygulama esnasında parmaklariniz yerine yumuşak uçlu bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Evde yaptığınız peeling karışımını dudaklarınıza sürdükten sonra dış fırçasını nazikçe dudaklariniza sürterek etkin bir peeling sonucu elde edersiniz.

Peeling işlemi doğası gereği zaten uygulandığı bölgede emilimi artırır. Kullanılan malzeme tenimize daha kolay nüfuz eder hale gelir. Konu dudaklarımız olduğunda bu konu daha da önem kazanıyor. Çünkü kullandığımız ürün ağız yoluyla yığılmaya çok müsait bir bölge. Bu yüzden dudak peelingini hem ekonomik hem doğal hem de basit ve etkili şekilde evinizde yapmanızı öneririz. Üstelik bu kadar kolay!