Sağlık İçin Kömür Yiyoruz

Sağlık İçin Kömür Yiyoruz

 

Aktif kömür ya da aktive edilmiş kömür ya da bir diğer adıyla aktif karbon vücudumuzdan toksik maddeler ve kimyasalları atmak için kullanılır.

Zehirlenmeler, aşırı dozda ilaç alımları gibi durumlarda tedavi edicidir. Bunun yanında birçok kullanım alanı var. Aktif kömür birçok kaynaktan elde edilebiliyor ama bir insanın besin gibi tüketeceği aktif kömür hindistan cevizi kabuğu ya da farklı doğal kaynaklardan yapılmış olmalı.

Nasıl çalışır?

Aktif kömür vücudumuz tarafından emilmez!

Kimyasalları milyonlarca küçük gözeneğin içine hapsediyor. Normal Kömürden farkı da burada. Bu gözenekler toksinleri toplayabiliyor. Aktif kömür aynı zamanda negatif yükü sayesinde pozitif yüklü toksinler ve gaza bağlanır. Kendisi emilmediği için onları da beraberinde dışarı çıkarır.

Eğer aktif kömür kullandıysanız mutlaka 12-16 bardak su tüketin. Bu mecburi denilebilir. Yeteri kadar su içilmediğinde dehidrasyona sebep olabilir.

Aktif Kömür Neye İyi Gelir?

aktif kömür

Gaz ve şikinliği azaltır

Aktif kömür gazı yakalayarak hapseder. Yemekten bir saat önce bir bardak su ile yaklaşık 500 miligram alınması önerilmektedir. Bünyenizin hassasiyetini ölçmeden fazla kullanmamanızı öneririm. Kömürün vücut sisteminize girmesine yardımcı olmak için bundan hemen sonra ek bir bardak su içmeniz gerekir. Yalnız dikkatli olun:Aktif Karbon kullandıysanız gün içinde su alımınızı yüksek tutun. 

Acil durumlarda toksinleri temizleme 

Aktif kömüre en çok başvurulan alanlardan biri. Toksin ve kimyasalları atmakta iyi olduğu için evde kullandığınız böcek ilacı, cıvalı ürünler, çamaşır suyu gibi ürünlerdeki zehirli içerik aktif kömüre yapışır. Bu zararlı maddelerin vücuttaki emilimi azalır ve daha hızlı şekilde atılması sağlanır. Ayrıca bilerek ya da istemeden aşırı doz ilaç alımlarında da etkilidir. Doğru miktarda ve elbette hızlı bir şekilde kullanılmalı. Not: Bu gibi durumlarda mutlaka önce 112’yi arayın ve dozun iyi ayarlanması gerektiğini unutmayın. 

Cilt ve vücut sağlığı

Sivilceler, böcek ısırıkları, zehirli bitkilerin meydana getirdiği kızarıklıklar hatta yılan sokmasında bile etkilerin hafifletilmesine yarar.

Bu tip durumlar için harici kullanım söz konusudur. Sivrisinek ısırığı, arı sokması gibi durumlar için hindistan cevizi yağıyla karıştırılabilir. Ciddi durumlar için elbette doktora ihtiyacımız var.

Sindirim sistemi Temizliği

Aktif kömür kullanımıyla sağlıklı bir sindirim sistemi ortaya çıkarılabileceği söyleniyor. Alerjik reaksiyonlar, zayıf bağışıklık sistemine sebep olan toksinler… Aktif Karbon kullanımıyla hepsini dışarı atabiliyorsunuz. Yediklerimizde, içtiklerimizde bulunan kimyasallar vücudumuzda zehir olarak birikir. Bunlar çevresel bir takım etkenlerdir. İçtiğimiz suda bile olabilir. Sindirim sistemini rutin olarak temizlemenin genel sağık açısından önemli bir işlem olduğu bilgisine ulaşmanız çok zor olmayacaktır. Fakat Aktif Kömürün yoluna çıkan faydalı içerikleri de dışarı atabileceğini unutmamak çok önemli.

Böbrek fonksiyonlarını iyileştirir

Böbreklerimiz vücudumuzun filtreleridir. Aktive edilmiş kömür vücudumuzda böbreklerin arındırmak zorunda olduğu madeleri azaltır. 

Son aşama böbrek hastalığına sahip insanlarda üre ve diğer atıkların temizlenmesinde işe yaradığı gözlemlenmişse de sizde işe yarayacağından emin olmadan hareket etmemelisiniz.

Aktive edilmiş kömür kullanmak güvenli mi?aktif karbon

Aktif kömür ya da aktif karbon kullanmadan önce bir uzman görüşü son derece önemlidir. Çoğunlukla güvenli olduğu kabul edilse de araştırılmaya muhtaç bir konu. 

En fazla görülen yan etkileri kabızlık, mide bulantısı, siyah dışkılama, kusma şeklindedir.

Zehirlenmeler için panzehir olarak kullanıldığında hasta uykulu, yarı bilinçliyse ya da kusarsa aktif kömürün mide yerine akciğerlere girme riski vardır. Bu nedenle çok dikkatli olunmalı.

Nadiren bağırsak tıkanıklıkları ya da bağırsak deliklerine neden olabilir.

Ayrıca ilaç alan kişiler için önerilmez. Çünkü ilaca dair etken maddeleri de emilmeden dışarı atması çok muhtemeldir. Bazı bağırsak hastalıklarında hastalığın ilerlemesine sebep olabildiği görülmüştür.


Her ne olursa olsun vücudumuzdaki  maddeleri dışarı atan böyle bir maddeyi kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerektiğini unutmayın.