Cildinizi Ramazan'a Adapte Edin

Cildinizi Ramazan'a Adapte Edin

Ramazan ayında ruhumuz şenlenir, temizlenir, güzelleşir. Vucudumuz ise bu duruma küçük tepkiler verebiliyor. Peki bunun için neler yapabiliriz?

1- Su içmek, su içmek, su içmek… Biliyoruz iftar ve sahur arasındaki süre sınırlı ama mümkün olduğu kadar su içmeniz önemli. Ayrıca lifli ve anti oksidan gıdalar cildimiz için de fayda sağlayacaktır. Sulu meyve ve sebzeler vücudumuzun nem ihtiyacını gidermekte çok önemlidir. Ne kadar uğraşırsak uğraşalım gün içinde ihtiyaç duyduğumuz sıvıyı sadece su içerek karşılayamayabiliriz.

güneş

2- Güneş koruyucunuza daha çok önem verin. Eğer yüzünüze krem sürmenin sakıncalı olacağını düşünüyorsanız güneşten daha çok kaçının ya da şiperlikli şapkalar takın.

kağıt maske4- Cildinizi bir ay boyunca fazla yıpratmamaya özen gösterin. Su ihtiyacınız karşılanamadığından daha hassas hale gelecektir. Yüz yıkama jeli ya da cildinizi temizlemek için kullandığınız ürünleri nazik olan türlerle değiştirin. Agresif, soyucu ürünlerden kaçının. İftardan sahura vakit kaybetmeden yapabileceğiniz kağıt maskelerden stoklamak şimdi gerçekten anlamlı!

5- Hafif bir nemlendirici bu dönemde yeterli olacaktır. Ağır makyajlar ve temizleyiciler bir süre için geride kaldı. Ama bu süreçte serum ve yağ gibi besleyici ürünleri rutininize ekleyebilirsiniz. Böylece takviye yapmış olursunuz. Tüm vücuda nemlendirici uygulamak cilt üzerinde bariyer oluşturur ve nem kaybını azaltır. Çok sıcak duş almamak ve aşırı buhara maruz kalmamak da cildimizi korumamıza yardımcı olacak. 

dudak peelingi

6- Malum Ramazan boyunca özellikle dudaklarımıza ruj, lip balm gibi şeyler sürmüyoruz. Nem kaybından en çok etkilenen yerlerden biri de dudaklar. Kuru ve yıpranmış dudaklarımız olmasın diye gün aşırı peeling ve sağlam nemlendirmeyle sağlıklı görüntüsünü koruyabiliriz.

7- Ne kadar zor olduğunu bilsek de uyku konusuna değinmek zorundayız. Uykunuzu almadığınızda bu durum cildinize de yansıyacaktır. Yeteri kadar uyuyup uyumadığınızı kontrol edin.İrem Erzü