Patates suyu mucisesi

Patates suyu mucisesi

Patates suyunu güzelliğiniz için bir iksir gibi kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik hemen hemen her kadın için problem olan sorunlar için etkili formüllerle patates gerçekten de bulunmayacak bir nimet. Her mutfakta da var. Böylece mutfağınızda patatesli bir tarif yapacağınız zaman her seferinde size vereceğimiz tariflerden de hazırlayarak cildinizi de saçlarınızı da şımartabileceksiniz. 


Tariflerimizde genellikle patates suyundan faydalanıyoruz. Bu suyu patatesi meyve sıkacağından geçirerek ya da rendeleyip suyunu sıkarak elde edebilirsiniz.


1 - Cilt Beyazlatma

Lekeler can sıkıcı sorunlardır. Bunun yanında bazılarımız bembeyaz bir cilde sahip olmak isteriz. Siz de istiyorsanız patates ve limondan yardım alabilirsiniz. Patates suyu ve limon suyunu karıştırarak cildinize uygulayın cildiniz iyice emdikten sonra temizleyebilirsiniz. Ayrıca limonla cilt bakımı konusunda daha detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz. Limonla Cilt Bakımı

Ve ya iki tatlı kaşığı süte 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyebilir ve yüzünüzü bununla temizledikten sonra patatesin posasını bir kaşık kahveyle karıştırarak elde ettiğiniz karışımla yüzünüze peeling yapabilirsiniz. Sonrasında patates suyuna eşit miktarda süt ve biraz da limon suyu ekleyerek peeling yaptığınız cildinize bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Biraz bekleyip cildinizi temizleyebilirsiniz. Kalan karışımı puzlukta dondurarak buz terapisi şeklinde kullanabilirsiniz.

Buz terapisi nasıl yapılır öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz: Cildinize buz Terapisi İla Can Verin

2 - Yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmak

Elbette hepimiz yaşlanacağımızı biliyoruz ama belirtilerini en aza indirmek de hepimizin isteği. Bunun için patates suyunun yanında yoğurt suyu kullanabilirsiniz. İkisini eşit miktarda karıştırarak içine bir kaşık kadar da zeytinyağı ekliyoruz. Bu maskeyi yüzümüze uyguluyoruz ve 15-20 dk sonra temizliyoruz.

3 - Şişmiş gözlerimizi toparlamak

Patates suyunu salatalık suyuyla eşit miktarda karıştırarak şişmiş gözlerimize çare bulabiliriz. Göz çevremize nazikçe sürüyoruz ve 10 - 15 dakika kadar bekletiyoruz. Sonrasında temizliyoruz.

4 - Gözenek temizliği

Gözeneklerimizi temizlemek için patates suyunun yanında karbonata ihtiyacımız var. Karbonatın da birçok şekilde maskesi yapıldığını biliyoruz. Biz şimdi 1 bardak suya 4-5 kaşık patates suyu ve 1 kaşık da karbonat ekliyoruz. Bir tonik gibi ama bolca kullanarak yüzümüzü bu karışımla siliyoruz. 

5 - Siyah nokta temizliği

Siyah noktalarımız için çözüm bulmak oldukça zor. Birçk kadın çok çeşitli yöntemler deniyor. Şimdi çok nazik bir yolunu anlatacağız. Patatesi robottan geçirin ve yüzünüzü bir güzel ovun. 5 dakika kadar da bekliyozu ki suyundan da yeterince faydalanabilelim. Sonrasında ılık suyla temizliyoruz. Bu yöntem tek başına siyah noktalarınızı tamamen temizlemez. Ancak düzenli siyah nokta bakımı yapıyorsanız oluşumlarını geciktirdiğini ve hafiflettiğini gözlemleyebilirsiniz.

7 - Saç dökülmesini durdurun

Saçlarınıza yaptığınız doğal maskelere bir yenisini eklemelisiniz. Patates suyu, bal ve yumurta akıyla yaptığınız maskeyi saçlarınıza uygulayın En az 1 - 2 saat bekleyin ve sonrasında saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. 

8 Saç bakım maskesi

Patates suyunu alo Vera jeliyle karıştırarak elde ettiğiniz maskeyle saçlarınıza harika bir bakım yapabilirsiniz.

Ayrıca yaklaşık bir bardak patates suyunu bir yumurtanın sarısı ve bir kaşık balla karıştırıyoruz. İhtiyaç halinde biraz ılık su ekleyebilirsiniz. Saçlarımızı yıkadıktan sonra temiz saça bir maske gibi uyguluyoruz ve yarım saat kadar bekliyoruz. Ve tekrar yıkayarak temizliyoruz.