Sık Sık Kesmek Saçları Uzatıyor Mu?

Sık Sık Kesmek Saçları Uzatıyor Mu?

En önemli süslerimizden biri şüphesiz saçlarımız. Biz kadınlar çoğunlukla saçlarımızı sağlıklı bir şekilde uzatmak ister ve bunun için çeşitli yollar deneriz. En fazla duyduğumuz ve güvendiğimiz önerilerden biri de saçları sık sık kestirmek. Peki bu doğru bir yaklaşım mı?

Aslında saçları sık sık kestirmenin uzamasına yardımcı olduğu doğru bilinen bir yanlış. Çünkü salarımızın gür olması, ince ya da kalın olması gibi özellikleri daha çok genetik ve hormonal dengelerimizle ilgili. Yani saç kestirmenin saç uzamasına direk katkısı yok. Ancak sağlıklı saçlara sahip olmak için saç kestirme yöntemine başvurmanın doğru olduğunu söylemek mümkün. Gelin konuya biraz açıklık getirelim. 

Saçlarımızı kestirmenin en büyük artısı bizleri kırılan uçlardan kurtarmasıdır. Netice itibarıyla kırıklarından arınan saçlarımız çok daha sağlıklı görünür. Esas olan saçları kestirmiş olmaktan çok, doğru beslenme, doğru şampuan, sigara ve alkol kullanımı gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, düzenli uyku gibi etkenlere dikkat etmektir. 

Saçların uzaması saç köklerinde gerçekleşir. Saçlarımız cansızdır. Dolayısıyla saç uçlarında gerçekleştirilen bir işlem saçlarımızı beslemez ya da öldürmez. Ancak görünümünü büyük ölçüde etkiler. Bunun yanında tiftiklenen, çatallanan uçlar arttıkça saçımız ve saç derimiz hava almakta zorlanır ve cansız saçlarımızı boş yere taşımak zorunda kalır. İşte bu durum saçlarımızı daha da yıpratır ve kötü görünmesine sebep olur. Yani saç kestirmemizin saçlarımızın uzamasında dolaylı bir etkisi bulunduğu söylenebilir. Başka bir deyişle sağlıklı uzamasında önemli bir etkendir. 

Saçlarımızı uzatmak istiyorsak ihtiyaç duyduğunda kestirmenin yanında ona gerekli bakımı yapmalıyız. Hepimizin bildiği gibi yıpranmış saçlarımızı nihayetinde kestirmek zorunda kalırız. Sürekli kırılan, yıpranmış saç uçları bize istediğimiz görüntüyü asla vermez. Kestirdiğimizde daha pürüzsüz bir görünüme kavuşan saçlarımız gözümüze daha hoş ve daha sağlıklı görünür. Bu noktada saçın nemini ne kadar koruyabilirsek ve kırılmaların önüne ne kadar geçebilirsek kestirme ihtiyacımız da o kadar azalır. Düzenli saç kestirmenin artısı saçlarımız henüz tam anlamıyla sağlıklı görünümünü yitirmeden onları yenilemiş olmamızdır. 

Bu durumda yapılmaması gereken en büyük hatayı bir çoğumuz yapıyoruz. Saçlarımız nasıl olsa kırılıyor, diye düşünerek onları kestirmeden kendi haline bırakmak… Unutmayın ki saçlarınız uçlarından yıpranmaya başladığında yavaş yavaş yukarı doğru yayılır. Yani saç kestirmekle saçlarımızı hızlı uzatmış olmayız; ancak sağlıklı görünümünü koruyarak uzamasına yardımcı oluruz. 

Kırık saçlarımızı onarmanın hiçbir yolu yoktur. Tek yolu onlardan kurtulmak. Daha da önemlisi saçlarımız uzasın diye uzun süre sabredip kırıklara tahammül ettiğimizde normalde kesileceğinden daha fazla kestirme ihtiyacı duymaya başlarız. Bu hep böyle olur değil mi? Saçlarımız uzar, kırıklarımızla birlikte, kuaföre gidip “uçlarından alın” deriz ve birden bire bir karış boyu kesildiğini görürüz. Bu çok basit bir denklem. Saç uçlarını aşırı kırılmalardan önce kestirmek en sağlıklı tercih olacaktır. Bu şekilde dolaylı yoldan düşünülürse saçları kestirmenin uzamasına katkısı olduğundan söz edebilecek noktaya geliyoruz. 

Sonuç olarak sağlıklı ve uzun saçlar için sık sık kestirmek son derece makul ve mantıklı. Böylece daha az elektriklenen, kolay şekil alan saçlara kavuşuruz. Saç kremleri, serumlar, durulanan ya da durulanmayan ürünlerle elde ettiğimiz geçici sonuçlardan çok daha etkili bir yöntem olduğunu kabul etmek gerekir. Serumlar, kremler ve yağlar kırılmaları geciktirmek için yardımcılarımızdır. Onlar da düzenli kullanımda saçlarımıza faydalı olurlar. Bu gibi ürünler saça uygulandığında esnekliğini artırır. Böylece saç folikülü daha kolay eğrilip bükülür ve kırılmaya karşı direnç kazanır. Bunun yanında saçımıza ilk uyguladığımızda kırıklarımızı saç teline yapıştırarak daha az görünmelerine yardımcı olur. Ta ki bir sonraki taramaya ya da yıkanmaya kadar…

Saçlarımızı 3-4 ayda bir kestirmek mevcut boyunu korumamıza yardım ederken, 5-6 aylık aralıklarla uçlarını aldırırsak saç uzamamız devam edecektir. Ayrıca saçları pırasa gibi dümdüz olmayanlar bu işlemi evde kendileri de yapabiliriler. Dalgalı saçlar makas hatalarını düz saçlardaki kadar göstermeyecektir.