Genç cildin sırrı: E Vitamini

Genç cildin sırrı: E Vitamini

Cilt sağlığımız daima biz kadınların önceliği. Her gün ona bakıyor ve herkes gibi biz de ilk olarak ‘nasıl’ olduğumuzu cildimizin durumuna göre değerlendiriyoruz. Bu yüzden hepimiz daima genç kalan bir cilde sahip olmanın peşindeyiz. E vitamini ise sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlar arasında.

Peki bunu nasıl sağlıyor?

Bağışıklığımızı güçlendiriyor

Antioksidan özelliğiyle bağışıklık sistemini destekliyor. Sağlıklı bir vücut sağlıklı bir cildi de getirir elbette. Cildimizi zararlı dış etkenlerden koruma yolunda en büyük destekçimiz. Bu yüzden birçok cilt bakımı ürününde, seralarda karşımıza çıkan bir içerik.

Serbest radikallerle savaşıyor

Serbest radikaller hücrelerimize saldıran zararlılardır. Cildimizin bağ dokusuna zarar verirler. Hücrelerimizi ve dolayısıyla cildimizi yaşlandırırlar. Antioksidan özelliğiyle e vitamini onların can düşmanıdır. 

Kolajen üretimini artırır

Cildimiz yaşla birlikte eslastikiyetini kaybeder. Bunun yanında yetersiz cilt bakımı, kötü alışkanlıklar ve beslenme alışkanlıkları,  çevresel koşullar gibi birçok nedenle bu süreç daha da kısalır. Kolajen üretimiyle bağ dokusu güçlenir. Bunu da e vitaminiyle sağlayabilirsiniz.

Lekeler ve yara izlerini geçirir

Cildimizde oluşan kahverengi lekelerin ana sebebi karaciğerimizin fonksiyonlarını tam yerine getirememesidir. E vitamini karaciğerimize bu anlamda yardımcı olarak doğru çalışmasını sağlar. Bunun için elbette E Vitaminini gıdalardan edinmemiz gerekir. Ancak e vitamini haricen uygulandığında da lekelerin rengini açar ve hücre üretimini destekleyerek yaraların daha hızlı iyileşmesine ve yara izlerinin hafiflemesine yardımcı olur.

Tırnak Etlerini yumuşatır

Bazılarımızın sık sık karşılaştığı tırnak eti kuruması, tırnak kenarlarında meydana gelen çatlaklar için E vitamini yağı kullanabilirsiniz. Tırnak etlerini yumuşatır ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur.

E vitamini Gece bakımı için uygundur

E vitamini yoğun yapısı nedeniyle gündüz kullanıma uygun değildir. Ayrıca saf E vitamini yağı direkt olarak cilde uygulanmamalıdır. Zeytinyağıyla karıştırarak gece bakımınızda kullanabilirsiniz. Özellikle kuru ciltleri nemlendirmede çok ekilidir.

 

E vitaminini cildinizde kullanmak için eczanalerden edinebileceğiniz e vitamini kapsüllerinden faydalanabilirsiniz.