Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Rehberi

Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Rehberi


Saçlarıyla barışık olmayanlar el kaldırsın. Çünkü konuya burdan başlıyoruz. Kıvırcık saçlılar her gün insanlardan buklelerine dair iltifatlar alır. Ama onların büyük çoğunluğu şanssız olduğunu düşünüyor. Dahası herkes gibi diğer saç tiplerine gıptayla bakıyorlar.

Kıvırcık saç bakımı diğerlerine göre biraz daha önemli olabilir. Bu doğru. Ama ilgiye öyle güzel yanıt verir ki sizi fersah fersah öne taşır. Gerçekten de buna değer! Peki Ama nasıl, diyorsanız, sizin için harika önerilerimiz var.
Kıvırcık saçlar diğerlerine göre daha fazla elektriklenir. Kabarırlar. Çünkü oldukça kuru bir yapıya sahipler. Bu yüzden nem dengesine dikkat etmeliyiz.
Adım adım gidelim. Her şeyden önce saçlarımızı kestirirken dikkatli olmalıyız. Kıvırcık saçlar ıslakken kestirilmemeli. Ya da bu konuya çok dikkat edilmeli. Çünkü ıslak saçlar dümdüz haldeyken upuzundur. Kesildikten sonra kurumasıyla gerçek boyu ortaya çıktığında bir anda pişman olabilirsiniz. Kestirme işlemi emin ellerde yaptırılmalı. Gerekli uyarı baştan yapılmalı ve bu konuya dikkat edilmeli. Ayrıca ara makasından kaçınmalısınız. Çünkü uzunlu kısalı birbirini tutmayan boydaki saçlar tel tel, tiftik tiftik görünür. Kıvırcık saçınızda son görmek isteyeceğiniz şey. Ama katlı kesim tam size göre. Katları çok yukarılara çıkmamalı. Bu kabarikligi artırır. Kulaklarin altinda son bulursa orantili olacaktır. Katlar çok fazla aynı hizada olmamalı. Çünkü dümdüz kesildiğinde ortaya çıkan üçgen görünüm bu kez bir merdiven gibi ortaya çıkar. Kafamızda bir ters piramit istemeyiz.


Kıvırcık saçları yıkarken çok sıcak su kullanmamaya dikkat edebiliriz. Tüm saç tipleri için geçerli bir kural aslında. Son durulamayı yaparken de nispeten soğuk suyu tercih edebiliriz. Saçların matlaşmasını böylece önleyebiliriz. Daha parlak bukleler için ilk adımları atmış oluyoruz. Yıkama sırasında saçlarınızı çok fazla karıştırmayın. Tarama kısmında işimizi biraz kolaylaştırmak için buna dikkat edebiliriz.
Ayrıca şampuan seçimi de çok önemli. Kıvırcık saçlara uygun bir şampuan tercih etmeliyiz. Mümkünse sülfatsız olmalı. Çünkü sülfat sacları daha da kurutur. Şampuanlamadan sonra da saç kremi adımını atlamamak önemli.
Saçlarınızı her gün değil, bir gün arayla yıkamaya başlarsanız nem dengesini daha iyi sağlarsınız.
Yıkamadan sonra saç taramak da büyük bur mesele. Çünkü kıvırcık saçlar çok fazla karışır ve dolaşır. Bir önerimiz saçlarınızı yıkama sırasında kremliyken taramanız. Bu çok daha kolay olacaktır. Üstelik böylece bukleleriniz tel tel ayrılmayacak. Daha iri ve hacimli ama kabarmayan bukleler elde etmenin bir yolu da bu. Eğer banyoda tarama yapamazsanız ya da yapmak istemezseniz, tarama spreyleri ya da durulanmayan saç kremlerinden yardım alabilirsiniz. Bu tip ürünleri seçerken doğal yağlar içerenleri tercih ederseniz saçların beslenmesine de yardımcı olacaktır. Tarak seçimini kalın ve aralıklı uçları olanlardan yana kullanın. Fırçalar ve ince taraklar saçları tel tel ayırır. Bütünleşmiş bukleleri bozar.
Saçlarınızın nemini bir havluyla nazikçe almanız gerekir. Kurularken çitiler gibi yapmayın. Bu tüm saç tiplerinin düşmanıdır. Saçları kendi ellerimizle yıpratmamızdan başka bir işe yaramaz. Bu aşamadayken eğer vaktiniz varsa kurutma makinesi kullanmadan saçları kendi halinde kurumaya bırakmak en doğru seçim. Ama muhakkak kurutmak gerekiyorsa ısıyı düşürün. Makineyi yukarıdan aşağıya doğru tutarak kurutma işlemini yapın.
Şekillendirmek için kıvırcık saç tipine sahip olanlar saç köpüğü kullanmalı. Saç köpükleri hem bukleleri yeterince tutar hem de saçları diğer ürünler gibi ağırlaştırmaz. Saçlarınızı aşağıdan yukarı doğru bir akordeon gibi sıkıştırıp bırakarak şekil verebilirsiniz.
Eğer saçlarınızı ısıyla şekillendirmek, fön ya da maşa kullanmak gibi düşünceleriniz varsa, bunu yapmadan önce saçlarınızı daha da kuratacağını unutmayın. Gerçekten de sağlıklı görünen bukleli saçlar yıpranmış halinden çok daha güzeldir. Üstelik düzleştirilen saçlarınız doğal yapısını her defasında biraz daha kaybeder. Tekrar mükemmel bukleleri elde etmek zorlaşır. Neden herkesi büyüleyen ve kıskandıran buklelerimizden vazgeçelim ki?
Tüm bunların ardından gece uyurken bir bone kullanılabilir. Böylece sabah daha az elektriklenmiş saçlarla uyanırsınız. Saçlarınız uzunsa uyurken mümkün olduğu kadar yukarıdan yumuşak bir tokayla gevşek bir topuz yapın. Saçlarınız geceyi en az hasarla atlatsın. Size de kıvırcıklığın keyfini sürmek kalsın.