Kekik yağı ne işe yarar? Kekik yağı nasıl kullanılır?

Kekik yağı ne işe yarar? Kekik yağı nasıl kullanılır?

 

Kekik bitkisi mutfağımızın baş baharatlarından biri. Et yemeklerinde, çorbalarda aradığımız kekiğin sadece lezzetiyle değil, şifasıyla da değer görmeyi hak ettiğini zaman içinde öğrendik. Kekik bitkisi, yemeklere katılmakla birlikte çay olarak, gargara olarak da kullanılabiliyor. Kekikten elde edilen yağın ise faydaları saymakla bitmiyor. Kekik yağı saçlarda nasıl kullanılır, cilde sürülür mü? Kekik yağı içilir mi, sorularının yanıtlarını birlikte arayacağız…

Kekik yağı idrar söktürücü özelliğiyle bilinir. Kan şekerini düzenlemesi bir diğer önemli özelliğidir. Cildimiz ve saçlarımız için çok faydalıdır. Doğal bir anti oksidan, antibakteriyel, antiviral yağdır. Solunum yolları problemlerine deva olur. Vücudumuzdaki iltihaplanmayı azaltmada çok başarılıdır. Ağrı giderici olarak kullanılabilir.

Kekik Yağının Cilde Faydaları

Kekik Yağı cildimizin birçok ihtiyacına yanıt verebilir.

Cildimizi sıkılaştırır. Kırışıklıkları önler. Cilt hasarını giderir, oluşumunu engeller. Cildimizi temizler. Siyah noktalarda, sivilcelerde etkili bir çözümdür.

Cildimizde dolaşımı hızlandırır. Bu özelliği sayesinde selülit problemini ortadan kaldırmakta etkili bir yağdır.

Egzama ve sedef gibi sorunları giderir.

Sivilce ve akneler üzerine uygulanarak iyileşme sağlanır. Ayrıca antibakteriyel olduğu için kekik yağı uygulanan bölgede bakteri oluşumu engellenir.

Sinek ve böcek ısırmalarında kaşıntıyı geçirir.

Mantar önleyici ve giderici olarak kullanımı yaygındır.

Et benlerini yok etmek için kullanılır. 4 damla Kekik yağını 6-7 damla Hindistan cevizi yağıyla karıştırarak günde birkaç kez et benlerine sürdüğünüzde birkaç ayda et benlerini düşürdüğünü görebilirsiniz.

Kekik Yağının Saçlara Faydaları

Kekik yağı taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak saç diplerine uygulandığında saçkırana iyi geldiği, saç dökülmesini azalttığı görülmektedir.

Kekik Yagi

Kekik Yağının diğer faydaları

Kas ve kemik ağrıları için iyileştirici etkiye sahiptir. Kekik yağını masaj için kullanabilirsiniz.

Kekik yağı vücudumuzdaki iltihap ve toksik maddeleri uzaklaştırmak, etkisiz hale getirmek için bire birdir.

Soğuk algınlığı, zatürre, sinüzit, solunum yolu problemleri gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır.

Toksik maddeleri engelleyen kekik yağı kanserle mücadele eder. (Doktorunuzua danışın)

Kekik yağı yüze nasıl sürülür?

Kekik yağını yüzümüzde kullanmanın basit yolları vardır. Bunlardan en etkilisi buhar banyosudur.

Mükemmel Cilt Bakımı Yöntemi: Buhar Banyosu

Derince bir kâseye sıcak su ekleyip içine birkaç damla kekik yağı damlatılır. Kâseden çıkan buhar yüze tutulur. Başın üzerine bir örtü örterek buharın kaçmasını engellemek gerekir.

Kekik yağı tonik olarak kullanılabilir. Antimikrobiyal özelliğiyle kekik yağı cilt temizliği için önemli bir yer tutuyor. Kekik yağını yüzümüze doğrudan, seyreltmeden uygulamak doğru değildir. Bu güçlü yağı gül suyu içerisinde seyrelterek kullanabilirsiniz.

Gül Suyunu Cilt ve Saç Bakımında Kullanmanın 10 Yolu

100 ml spreyli bir şişeye gül suyu koyarak içine 15-20 damla kekik yağı damlatın. Her defasında iyice çalkalayarak kullanabileceğiniz bu tonik sayesinde cildiniz hem temizlenir hem de gençleşir.

Kekik Yagi
Kekik Yağı başka nerelerde nasıl kullanılır?

Ilık suya 3 damla kekik yağı eklenerek içildiğinde vücuttaki iltihabı, bakterilerin giderilmesini sağlar.

İdrar söktürücüdür.

Doğal antibiyotiktir.

Boğaz ağrısına iyi gelir.

Bağırsak hareketlerini hızlandırır. Sindirim problemi olan kişilere önerilen kekik yağı, bağırsakların daha hızlı ve sağlıklı çalışmasına destek olur.

Diyabet hastaları için şekeri kontrol etmek için tavsiye edilir. (Doktorunuza danışın)

Adet düzenleyici olarak bilinir.

Dikkat: Kekik yağının bilinen bir özelliği kansızlığa yol açmasıdır. Fazla tüketmek sakıncalara yol açabilir. Mutlaka doktorunuza danışın.

Solunum yolu hastalıklarında; zatürre, grip, bronşit ve sinüzit gibi öksürük ve tıkanıklığa yol açan durumlarda kaynar suyun içine 3-4 damla kekik yağı damlatarak buharını soluyabilirsiniz. Öksürük ve tıkanıklığı rahatlatır.

Sinüsleri açar.

Doğal bir ağrı kesicidir. Vücutta ağrıyan bölgelere kekik yağı ile masaj yapıldığında ağrı büyük ölçüde azalır. İncinmeler, burkulma sonucu oluşan ağrılar ve artrit sebebiyle meydana gelen ağrılar için de etkilidir.

Kekik yağı besinlerin ya da kozmetik ürünlerin bozulmasını önlemek için koruyucu olarak kullanılır.

Ağız gargaralarında antimikrobiyal ve iltihap önleyici olması sebebiyle sıkça kullanılan bir içeriktir. Ağızda koku oluşturan bakterilerden kurtulmanızı sağlar. Suya birkaç damla katılarak ağzınızı çalkalayabilirsiniz. (Yutmayınız)

Bir taşıyıcı yağ ile karıştırılarak iltihaplı yaralarda iyileştirici ve yenileyici özelliği için kullanılır.

Tırnak mantarı için de etkili bir çözümdür.

Tırnaklarınızın güçlü bir şekilde uzaması için de kullanabilirsiniz.

Su içinde seyreltip bir sprey yardımıyla püskürtülürse bit, pire, tahtakurusu, salyangoz, sivrisinek gibi istenmeyen canlıları uzaklaştırır.

Banyo suyuna eklenebilir. Böylece nefes açıcı, rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisinden yararlanırken cildinizde istenmeyen bakterilerden de kurtulursunuz. Saçlarınızda da etkisini yaşayabilirsiniz.

Kekik yağı zayıflatır mı?

Kekik yağı daha çok bölgesel zayıflamak isteyenlere dışarıdan uygulama yapması şeklinde öneriliyor. Selülit sorununda çözüm olabileceğini yukarıda da belirtmiştik.

Kekik yağı kolesterol dengeleyicidir. İçerdiği etken maddelerle zayıflamayı destekleyebilir. Bazı zayıflama kürlerinde kullanılmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi içilmek istendiğinde mutlaka seyreltilmiş olarak tüketilmelidir. Bir bardak suya 3 damla kekik yağı eklenerek içilebilir.

Bu güçlü yağı biz uzman tavsiyesi almadan ağız yoluyla kullanmanızı önermiyoruz. Kekik yağı istenmeyen etkilere sebep olabilecek bir yağdır.

Kekik yağının zararları

Kekik eğer içilirse vücuttaki demiri emer.  Eğer kekik yağı içiyor ve faydasını gördüğünüzü düşünüyorsanız bile 1 hafta – 10 günden uzun süre kullanmamalısınız.

Hamile kişiler kesinlikle doktora danışmadan kullanmamalıdır. Kekik yağı östrojen seviyesini artırır.

Emzirme dönemine de mutlaka doktorunuza danışın.

Çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez. Doktorunuz önermiyorsa denemeyin.

Düzenli ilaç kullanan kişiler doktoruna danışmalıdır.

Kan pıhtılaştıran ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmez.

Guatr hastaları için tehlikeli olabilir.

Baharat alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

Kekik yağını asla tek başına yutmayın ya da seyreltmeden cildinize sürmeyin. Saf kekik yağı ciltinizde yakıcı etkiye sebep olur.

Uçucu yağ olarak kullanılıyorsa, kekik yağının çocuklarınızda ya da evcil hayvanlarınızda istenmeyen etkilere yol açabileceğini unutmayın.