Bal Yüze sürülür Mü? Balın Cilde Faydaları

Bal Yüze sürülür Mü? Balın Cilde Faydaları

 

Görüntüsüyle, tadıyla, bir doğa harikası oluşuyla balı anlat anlat bitirmek mümkün değil. Her derde deva, şifa dolusu balın faydaları geçmişten günümüze biliniyor. Tartışmasız herkes balın yararlı bir gıda olduğu konusunda hemfikir. Bal sadece iki özelliğiyle bizi şaşırtmaya yeter: bozulmuyor ve içinde bakteri yaşatmıyor. Peki balın cildimizde nasıl bir etki yaptığını, nasıl kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Bu soruların yanıtlarına gelin birlikte bakalım.

Lezzetiyle yiyenleri büyüleyen gıda cildimizde de büyüleyici etkiler bırakabilir. Pürüzsüzlük, nem, temizlik ve dahası… Bal doğası gereği iltihabı yok ediyor. B vitaminleri bakımından zengin olan bal cildi besliyor. Daha genç, daha sağlıklı ve parlak bir cilt için de bal başvuracağımız en güzel kaynaklardan biri. Balın içeriğinde cildimize iyi gelen öğelere bir göz atalım.

Kırmızı kan hücrelerinin üretimine destek olan, yaşlanma belirtilerini azalmasıyla bilinen B1 vitamini sayesinde canlı, parlak bir cilt,

Antioksidan özellik sağlayan B2 vitaminiyle Serbest radikallerin verdiği hasardan korunmuş bir cilt,

Deri saç ve tırnaklardaki dokunun nefes almasını sağlayan B3 vitamini ile iltihaplı oluşumlardan uzak bir cilt,

Hücre yenilenmesini destekleyen B6 vitaminiyle yaşlanma belirtilerinin uğramadığı kırışıksız bir cilt,

C vitaminiyle güneşin zararlı etkilerinden korunan, nemli bir cilt sağlarken,

Çinko ile cildimiz akne oluşumuna karşı dirençli hale geliyor. Yanık izleri ameliyat izleri üzerinde etkisi olan çinko kolajen üretiminde de etkin rol oynuyor. Cildimiz sıkılaşıyor.

bal

Bal cildimizde nelere iyi geliyor?

Cildimizi Nemlendirir. İçeriğindeki enzimlerle kuruyan ciltleri yatıştırır. Yumuşacık bir cilt sağlar. Antioksidandır ve cilt elastikiyetini destekler. Böylece bal kırışıklıkları açmada, ince çizgileri yok etmede ve yeni kırışıklık oluşmasını engellemede etkilidir. Kuru ciltlerde nemi korurken yağlı ciltlerde sebum dengesini sağlar. Bu nedenle her cilt tüpüne uygundur.

Yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Kazayağı gibi mimiklerin ortaya çıkardığı kırışıklıkların engellenmesine yardımcı olur.

Cildimizin ışıl ışıl bir görünüme kavuşmasını sağlar. Balın doğal bir peeling etkisi bulunur. Cildimizi ölü derilerden kurtarır.

Yanıklarda da bal cildin çabuk toparlanmasına yardımcı olur. Yanık olan bölgede iltihaplanmayı önler. Cilt dokusunu besleyerek iyileşmeyi hızlandırır. Güneş lekelerini azaltır.

Başta da söyledik. Bal hiçbir şekilde bakteriye geçit vermez. Hiçbir bakteri bala karışamaz, karışsa bile yaşayamaz. Bu nedenle antibakteriyel oluşu onu sivilcelere karşı müthiş bir deva haline getiriyor.

İltihap önleyici ve nemlendirici olması sayesinde yara izlerinin çok daha kolay iyileşmesini sağlar.

Cildin derinlerine nüfuz edebilir. Böylece gözenekleri de arındırır. Yeni sivilce oluşumunun da böylece önüne geçebilir. Siyah nokta oluşumunu engeller.

Uv ışınlarının zararlı etkilerinden korur.

Egzama, mantar gibi cilt problemlerinin tedavisinde yardımcı rol oynar.

Balı Cildinizde kullanmanın en iyi yolu Süt ile birlikte kombine etmektir.

Yüz temizleyici Bal ve süt Maskesi

1 Yemek Kaşığı Bal,

2 Yemek Kaşığı süt

Bir kase içinde Bal ve Sütü karıştırın. Krem kıvamındaki maskeyi bir pamuk yardımyla dairesel hareketlerle cildinize uygulayın. 10 dakika bekletin. Ilık suyla yıkadıktan sonra dilerdeniz hafif bir temizleyici de kullanabilir ve üzerine tonik ve nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz.

Nemlendirici Bal be süt maskesi

1 Yemek kaşığı ham bal,

1 Yemek kaşığı süt

Mikrodalga fırın

Bal ve sütü mikro dalgaya dayanıklı bir kaseye alın. Güzelce karıştırın ve mikrodalgada birkaç saniye ısıtın. Çıkardıktan sonra cilde uygulamaya uygun, ılık bir seviyeye geldiğine emin olun. Bir fırça ya da ellerinizle maskeyi cildinize yayın. 15 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın. Üzerine tonik ve nemlendiricinizi uygulayın.

bal

Bal ve Süt Peelingi

1 Çay kaşığı Bal,

1 Çay kaşığı süt(Maskeyi hazırlarken ihtiyacınız olduğu kadar ilave edilecek.)

1 Yemek kaşığı öğütülmüş yulaf

Bir kaseye bal ve 1 çay kaşığı sütü ekleyin ve karıştırın. Yulafı da ekleyin karıştırın. İhtiyacınız olduğu ölçüde, sürülür kıvam alıncaya kadar çay kaşığıyla süt ekleyebilirsiniz. Karışımı yüzünüze uygulayın. Göz çevresine yaklaşmadan hafif hareketlerle masaj yapın. 5 dakika devam edin ve yüzünüzü yıkayın. Güzelce kurulayın. Tonik ve nemlendiricinizi sürün.

Dikkat: Bal sağlıklı çoğu kişi için faydalı olsa da bazı kimselerde bal ve ya polen alerjisi gibi rahatsızlıkların var olması hassasiyet oluşturabilir. Böyle bir alerjiniz olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Sadece ağız yoluyla tüketimde değil, cilt üzerine yapılan uygulamalarda da alerjik reaksiyonla olabileceğini unutmayın.

Ayrıca balı saf olarak tek başına uygulamak doğru değildir. Uygun karışımlarla hazırlanan maskeler daha doğru bir tercih olacaktır. Aynı zamanda içinde bal özleri barındıran cilt bakım ürünlerinden de faydalanabilirsiniz.