Çay Ağacı Nedir? Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Çay Ağacı Nedir? Nerelerde Nasıl Kullanılır?

 

Çay ağacı yağı son dönemin mucize gözüyle bakılan ürünlerinden biri. Bazen bir kozmetik bazen de bir ilaç gibi karşımıza çıkıyor. Çay ağacı yağı kullanım alanları ve faydaları bakımından gerçekten de övgüyü hak ediyor. Bu kullanım alanları ve faydalar nelerdir? Çay ağacı yağı nerelerde nasıl kullanılır sizler için araştırdık.

Çay ağacı yağı nedir?

Çay ağacı yağı aşina olduğumuz çay bitkisinden değil çayı yapılan başka bir bitkiden elde ediliyor. Bu bitki Avustralya’da yetişen melaleuca alternifolia. Çay ağacı yağı damıtma yoluyla elde edilen bir esansiyel yağdır. Geçmişten günümüze ciltte yaralar ve çarpma sonucu oluşan travmalar başta olmak üzere daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Çay ağacı yağı üzerinde araştırmalar yapılmaya devam ediliyor.

Çay ağacı yağı yüzyıllardır bazı cilt sorunlarının giderilmesinde, cilt nemlendiricilerinde kullanılıyor. Şimdilerde temizlikte de doğal ve alternatif bir yardımcı olarak kullanılmaya başlandı. Çay ağacı yağı bakterilerin hücre zarına zarar vererek onları yok etme özelliğine sahip olması sayesinde kazandığı popülerliği hak ediyor.

Çay ağacı yağının içinde bakteri, virüs ve mantarlara karşı etkili olan Terpinen 4-ol adlı bir kimyasal bileşen bulunur. Bu içerikle antiseptik özellik gösteren çay ağacı yağı beyaz kan hücrelerini destekler ve bağışıklık sisteminin işini kolaylaştırır.

Çay ağacı yağı da saf olarak değil seyreltilmiş halde kullanılması gereken bir ürün. Birçok kozmetikte de Yüzde 5 ila yüzde 50 arasında bir oranda bulunuyor.

Çay ağacı yağının Faydaları ve Kullanım Alanları:

cay agaci yagi

Çay ağacının en eski kullanım alanlarından biri küçük yaraları temizlemektir. Küçük kesik ve yaralar üzerinde antiseptik etki yapar. Böylece bakterilerin yaraya erişimi kısıtlanır. İyileşme hızlanır ve iltihaplanmanın önüne geçilir.

Yaralarda olduğu gibi akneler üzerinde de olumlu sonuçlar verir. Sivilcelerin oluşması ya da oluşumundan sonraki süreçte çay ağacı yağı lezyonun azalması ve iyileşmesi için olumlu sonuçlar verir. Sivilceli cildi yatıştırır.

Çay ağacı yağının cildin fazla yağlanmasının önüne geçtiği görülmektedir.

Çay ağacı yağı çok iyi bir böcek kovucudur.

Çay ağacı yağı evlerimizde yüzey temizliğinde mikropları yok etmek için kullanılabilir.

Antibakteriyel olan çay ağacı yağı dezenfektan görevi görür ya da dezenfektan ürünlerinin içeriklerini zenginleştirmede kullanılabilir.

Bakterilerin neden olduğu ter kokusuna karşı etkili bir çözümdür. Bu bakterileri yok ederek terle etkileşime girmesine engel olur. Böylece teriniz kokmaz.

 

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

Çay ağacı yağını Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da badem yağı gibi yağlarla seyrelterek cildiniz ve saçınızda ya da suya damlatıp çalkalayarak kullanabilirsiniz.

Çay ağacı yağının Zararları Var Mı?

Çay ağacı yağının yutulmaması gerektiği unutulmamalı. Yutulduğu takdirde zehirli etki gösterebilir.

Çay ağacı yağını cilt üzerinde yeterli oranda seyreltilmiş olarak kullanmak gerekir. Fazla kullanımında alerjik reaksiyonlar, kaşıntı, kızarıklık oluşturabilir.

cay agaci yagi

Tüm diğer esansiyel yağ kullanımlarında olması gerektiği gibi doktorunuza danışarak kullanınız. Çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutunuz.