Bebeğinizin Kabızlığını Giderecek Öneriler

Bebeğinizin Kabızlığını Giderecek Öneriler

Minik bağırsakların düzenini çözmek bir o kadar büyük bir sorun olabiliyor. Bebekler sindiremeyince annelerin içine sinecek çözümler bu yazımızda.

Annelerin bu tip konularda çok dikkatli olduğunu biliyoruz. Yine de üstünde durulması gereken bir şeyi atlamamak gerekiyor: bebeğinizin bağırsak düzeni. Bebeklerin bağırsakları anne sütüne verdiği tepkiyi katı gıdalara farklı şekilde verir. Kimi bebeğin katı bir gıdayı yemesini takiben bir saat gibi sürelerde bağırsakları hareketlenirken kimisinde bu süre yaklaşık bir günü bulabilir. Genel çerçevede haftada üçten daha az dışkılaması kabızlığı düşündürür. Bu konuda takipçi olmak önemlidir.

Takip ettiğiniz bu sürenin uzaması, bebeğin kaka yaparken sıkıntı çektiğini gözlemlemek birer belirti teşkil edebilir. Kakanın kuru ve sert olması, bebeğin dışkılamada zorlanması durumu ise sıklığına bakılmaksızın gözardı edilmemesi gereken bir durum. Eğer kakasında kan görüyorsanız doktora başvurmak için gecikmeyin. 

Bebeğinizin kabızlığını gidermek için neler yapabilirsiniz?

Ilık Banyo yaptırmak basit bir yol.

Bebeğinizin kaslarını gevşetmek için ılık suda yaklaşık 20 dakika oturmasını sağlayabilirsiniz.

Egzersiz yaptırmak da risksiz ve işe yarayabilecek bir yöntem.

Bebeğinizi sırt üstü yatırıp bacaklarına ileri-geri hareket yaptırın. Bisiklet çevirir gibi yuvarlak hareketler de yaptırabilirsiniz. Bu işlemler bağırsakları harekete geçirmekte etkilidir. Eğer bebeğiniz emeklemeyi öğrendiyse onu oyunlarla teşvik ederek emeklemesini sağlarsanız kendi egzersizini destekler.

Poposuna yağ sürebilirsiniz.

Bu kakanın daha kolay çıkmasını sağlayabilir. Benzer bir etki için gliserin ya da vazelinden de faydalanabilirsiniz. Uygulamada bir kulak pamuğundan yardım alabilirsiniz. Nazik ve dikkatlice kulak çubuğunun pamuk kısmını geçmeyecek bir bölgeye kadar uygulanması yeterli olacaktır.

Bebeğinize masaj yapmak onları her zaman rahatlatır.

Bağırsakları hedef alan masajları deneyebilirsiniz. Özellikle göbek deliğinin sol alt kısmına yapılan hafif baskılar bağırsakları harekete geçirir. Elinizle bu bölgeye baskı yaparak bir süre bekleyebilirsiniz. Bağırsakların uyarılması için alt karnını yarım ay şeklinde hareketlerle ovalayabilirsiniz.

Bebeğiniz 4 aylıktan büyükse erik suyu, elma suyu, armut suyu gibi meyve suları önerilmektedir.

Ancak bunların miktarını ayarlayabilmek için doktorunuza danışın.

Eğer katı gıdaya geçtiyseniz prinç, muz, havuç, şeftali, patates gibi gıdaların bir süre için kesilmesi ya da azaltılması iyi olacaktır. Bunlar bebeğinizde kabızlığa yol açıyor olabilir. Bunun yanında kayısı, armut, kırmızı erik ve kabak gibi yiyecekler kakayı yumuşatmada yardımcı olabilecek gıdalardır.

 

Bebeğinizin kakasını yumuşatmak için kullanılan ilave destekler ya da fitil gibi ürünler yalnızca doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Özellikle bağırsaklar fitillere alışabilir ve ileride onlar olmadan bebeğiniz kakasını yapmakta daha da zorlanabilir.


En kıymetlilerimiz, bebeklerimiz için her zaman bir uzmana danışmanın önemli olduğunu unutmayın.

İrem Erzü