BEBEĞİNİZ İÇİN EN İYİ TERCİH: MÜSLİN BEZ

Müslin Bezler Yeniden Anne-Bebek Çantalarında. Bir Nostalji Yeniden Aramıza Döndü. Yıllardır Annelerin Gözde Yardımcılarından biri Müslin Bezler. İsmini Çok Bilmezdik Ama Bu Aralar Çok Sık Duymaya Başladık. Peki Müslin Bez Neden Tercih Edilmeli?

Müslin bezin kullanımı çok eski zamanlara uzanır ve ismini, Hindistan'da ticaret yapılan bir liman kenti Masulipatnam'dan alır. Mısırlılar ilk defa bebek kundaklamada kullanmışlardır. Annelerimizin, Anneannelerimizin de yakın tanıdıkları ve bir çoğumuzun bebeklik arkadaşıdır. Yumuşak pamuklu kumaş, günümüzde özellikle yeni ebeveynler arasında yeniden popüler olmaya başladı. 

sffs

Müslin bezin bebekler için kullanım alanları:


Kundak için en iyi tercih

Kundak her yeni ebeveynin ilk öğrendiği terimlerden biridir. Bebeğinizi küçük bir dolma gibi sararmak, anne rahmini taklit edebilir. Onun ürkme refleksini sınırlamak konusunda yardımcı olur. Bebeklerin yaşamın ilk beş ayında yaygın olarak sergiledikleri kol ve bacakların ani sarsıntılı hareketi olan ürkmeler yüzünden uyanmasının önüne geçersiniz. Bebeğinizi güvenli uyku pozisyonunda tutmak için ideal bir yöntemdir.
Bebekler zaman zaman huzursuz ve aşırı hareketli olabilir. Bir ebeveyn olarak, küçük çocuğunuzu rahat ettirmek için elinizden geleni yapmak istersiniz. Buna kundaklama için doğru battaniyenin seçilmesi de dahildir. Kundaklama bilinen bir uygulama ama bütün kundaklama bezleri eşit özelliklere sahip değil.
“Doğru battaniye” ile ne kastediyoruz?

sffSonuçta hepsi kumaştan yapılıyor. Ancak bir bebeğin hassas cildi için birçok malzeme çok ağır ve serttir. Neyse ki, muslin bezde durum böyle değil.
Doğaldır ve nefes alabilir. Bebeğin vücut ısısını hapseden ve hareketi engelleyen diğer malzemelerden farklı olarak, müslin inanılmaz derecede yumuşak ve nefes alabilir bir kumaştır. Bebeğinizin rahat ve sakin kalması için fazla ısının dışarı çıkmasına ve temiz havanın girmesine izin verir.
Anne rahmini taklit eder. Muslin kundak battaniyeleri, bebekleri rahimdekine benzer yumuşak, sıcak bir ortamda sarmak için tasarlanmıştır.
Emzirmeye yardımcı olur. Muslin kundak bezlerinin hafif tasarımı sayesinde, bebekler emzirme sırasında annelerinin göğüs ısısını hissedebilir. Müslinin dokusu  annenin beslenme sırasında bebeğini çok rahat şekilde tutabilmesini destekler.

Salya bezi

fsds

Özellikle diş çıkarma dönemlerinde bebeklerimizin salyaları sık sık akar. Devamlı olarak küçük ağızların silinme ihtiyacı olur.  Salya bezi ciddi ve önemli bir ihtiyaçtır. Müslin bez emici ve yumuşaktır. Hassas dudaklar için  doğumdan itibaren uygun bir dokunuşla bu işi halletmenizi sağlar.

Sıcak havalarda örtü

Bebeklerin üzerini her şartta örtmek gerekiyor. Yaz günlerinde de olsa hava akımından etkilenmemeleri için bu şart. Ama onlar da sıcak havalarda bizim gibi, belki daha fazla bunalır, huzursuz olabilir ve uyku sorunu yaşayabilirler.  Müslin bez hafif yapısı sayesinde fazla ısınmanın önüne geçer, terlemeyi en aza indirir. Bebeğiniz için ideal ısı korunur ve hava akımından da etkilenmesi önlenir. 

dfdfg

Omuz örtüsü, havlu ya da güneşlik

Yattıklarında terleme durumları için emici bir havlu, açık havada ve pusette dolaşırken güneşlik, alt değiştirme örtüsü gibi pek çok alanda kullanabilirsiniz.
Müslin bez kolay yıkanır, kolay kurur. Üstelik hemen yıpranmaz ve yıkandıkça daha da yumuşak hale gelir.
İREM ERZÜ