Bal - Limon Maskesi Ne İşe Yarar?

Bal - Limon Maskesi Ne İşe Yarar?

 

Cilt Sorunlarına göre Bal ve Limon Tarifleri

Mutfağımızdan çıkan güzellik reçetelerini çok seviyoruz. Kim sevmez ki? Cilt tipiniz ne olursa olsun güzellik marketlerinden önce mutfak dolaplarını kurcalayan ve çözümü burada arayanlar için harika tariflerle geldik.

Ayrıca aşağıdaki bağlantılara tıklayarak Limon ve Balın cildimize etkilerini öğrenebilirsiniz.

Limonla Cilt Bakımı

Limonla Cilt Bakımı - Kişisel Bakım & Makyaj

Bal Yüze Sürülür mü? Balın yüze Faydaları

Bal Yüze sürülür Mü? Balın Cilde Faydaları - Kişisel Bakım & Makyaj

Limon cildimiz için doğru kullanıldığında harika bir bakım ürünü olabilir. Limondaki asidin kontrolsüz kullanımda cildi tahriş edebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Limon cilde direkt olarak uygulanmamalı yahut uzun süre cilt üzerinde bırakılmamalıdır.

C vitamini ile cilt lekelerine karşı savaşır. Antifungal etkisiyle mantar oluşumunu önler. Limon düşük ph seviyesi nedeniyle yağlanmayı önler ve cildi sıkılaştırır. İltihaplanmayı engeller.

bal limon maskesi

Limondaki sitrik asit lekeleri açmaya yardımcı olur. Birçok güzellik ürününde yer alan ve adlarını sıklıkla duyduğumuz Aha ve Bha Hidroksi Asitler de Limonda bulunur. Bunlar siyah noktaları gidermede etkili maddelerdir. Ayrıca Limon ciltteki ölü hücrelerden kurtulmak için büyük bir yardımcıdır.

Balın hiç bozulmadığını biliyor muydunuz? Bal içinde asla bakteri barındırmaz. Böylece seneler hatta yüz yıllar geçse bile kesinlikle bozulmaz. Bu özelliği onun cildimiz için de faydalı olmasına yarıyor. Bal yalnızca anti bakteriyel özelliği sayesinde değil, besleyici oluşuyla da cildimiz için bir nimet. Yani balı sadece ağız yoluyla tüketerek değil dışarıdan da uygulayarak etkili şekilde kullanabiliriz.

Antioksidan olduğuna da dikkat çekelim. Bozulmayışından anlaşılıyor ki balın kendisi okside olmuyor. Bal cildimizde de iltihap önleyici görev yapıyor. Balda bulunan bazı enzimler cildimiz için soyucu özelliktedir ve peeling görevi de görür.

Çiçek balı kuru ciltler için önerilirken, barındırdığı reçine ile çam balı yağlı ciltler için öneriliyor.

Genel anlamda bal ve limon ikilisi cildimizde anti bakteriyel, antivirütik, antioksidan ve antifungal özellikleri için kullanılır. Cildi pürüzsüzleştirmek, temizlemek, gözenek ve sivilcelerden kurtulmak, yaralar, yara izleri ve lekelerden kurtulmak için limon ve baldan yardım almayı deneyebilirsiniz.

En Etkili Limon – Bal Maskeleri

Limon – Bal Maskesi

Sivilcelerden kurtulmak için en sık baş vurulan maskelerden biridir. Cildin fazla yağdan arınmasını sağlar. Ayrıca cildi yumuşak ve ışıl ışıl yapar. Gözeneklerinizden kurtulursunuz ve yeni sivilce oluşumunu büyük oranda engellersiniz.

*İki tatlı kaşığı bal

*Yarım limon suyu

Temiz bir kapta güzelce karıştırdıktan sonra maskeyi cildinize uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve bol suyla durulayın. Maskenin sabah ve akşam uygulanması öneriliyor ancak haftada 1 veya 2 uygulamayla başlayabilirsiniz. Eğer cildiniz maskeyi kabul etmişse bir süre düzenli kullanımdan sonra mutlaka bir süre ara verin.

bal limon maskesi

Limon – Bal – Yoğurt maskesi

Özellikle ergenlik dönemi sivilceleri için bu tarifi deneyebilirsiniz.

*2 Kaşık Yoğurt

*1 Yemek Kaşığı Bal

*8-10 Damla Limon Suyu

Malzemeleri temiz bir kapta karıştırın. Temiz cildinizde sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere özellikle uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Sivilceleriniz daha kolay sönecek ve siyah nokta oluşumunu da engelleyecektir. Haftada 1 kez yapmak yeterlidir.

Yumurta - Bal – Limon  Maskesi

Gözenek temizleyici etkili Bal ve Limon Maskesi

Bir yumurtanın Beyazı

*1 Yemek Kaşığı Limon Suyu

*1 Çay Kaşığı Yoğurt

*1 Çay Kaşığı Bal

Temiz bir kapta malzemeleri karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra bir güzel yıkayın.

Bal – Limon – Badem Yağı Maskesi

Kuru ciltlerin uygulayabileceği cildi temizleyen ve nemlendiren maske.

*2 Yemek Kaşığı Bal

*1 Çay Kaşığı Limon Suyu

*1 Yemek Kaşığı badem Yağı

*1 Yumurtanın Beyazı

Malzemeleri karıştırarak maske haline getirdikten sonra temiz cildinize uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayarak maskeyi temizleyin.

Zerdeçal – Bal – Limon Maskesi

Cildiniz solgun görünüyorsa bu maske size göre olabilir.

*Çay kaşığının ucuyla Zerdeçal

*1 Yemek Kaşığı Bal

*1-2 damla Limon suyu

Zerdeçal ve balı karıştırıp üzerine limon suyunu da sıkıp yeniden karıştırarak bir maske hazırlayın. Temiz cildinize uygulayın.

Gözenekleriniz sıkılaşır ve cildiniz çok daha canlı görünür.

 

Her maskenin ardından mutlaka cildinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız.

Limon ve bal maskesi uygulamadan önce cilt üzerine küçük bir bölgede test etmeyi ihmal etmeyin. Özellikle limon içeriğindeki asitlerle cildi hassas hale getirme olasılığı yüzünden yaz döneminde kullanılması risklidir. Özellikle direk güneşe çıkılacaksa kullanmaktan kaçınılmalıdır. Genel olarak peeling işlemlerinden sonra güneşe çıkmamak gerektiğini yahut güneş koruyucu kullanmaya mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatalım. Bal çok sağlıklı ve faydalı bir gıda olarak bilinse de bazı kişilerde alerjiye yol açabileceğini unutmayın. Kullanacağınız ürün ya da maskeler ne kadar bilindik, güvenilir kaynaklı ya da doğal olursa olsun ilk önce test edin. Bakım rutininize eklemeden önce iyi araştırın ve bir uzmana danışın.