TEMBELLER İÇİN CİLT BAKIMI

Cildine iyi bakmak tüm kadınlar için bir mesele. Hangi adımları takip etmeleri gerektiği de… Araştırmaya kalkışanlar göz korkutan uzun ritüel önerileriyle karşılaşıyor. Özellikle kore’den yayılan, anlatması sayfalarca süren güzellik rutinleri en büyük örnekleri.

zcxczx

Hepimiz bakımlı olmak istiyoruz ama hepimiz bakım tutkunu değiliz. Tüm bu temizleyici, tonik, serum, arındırma, nemlendirici, maske… uzayıp giden adımlar gerçekten hayati mi? Kimileri bu işin modern pazarlama ile ilgili olduğunu düşünüyor. Bazılarımızın ide bu iş için ne vakti var ne de gönlü. Düşününce; hangimizin anneannesi iki aşamalı yüz yıkama gibi bir uygulamayı hayatına soktu ki?

Bazı uzmanlar cilt bakımını reçetemizi hafif tutmanın birçok kimyasal maddeye maruz kalmanın önüne geçmemizi sağlayacağını söylüyor. Peki ama cilt bakımı en az adımla nasıl yapılır? 

Şimdi cilt bakımını üç adıma indirgeyeceğiz. İşte Adımlar:

1. Yüzünüzü yıkayın.

İyi, yumuşak bir temizleyici edinin. Fantastik olmaya gerek yok. Temizleyicilerdeki herhangi bir madde yüzünüzde büyük bir fark oluşturmaya yetmez. Cildiniz kuruysa köpürmeyen formda bir temizleyici deneyebilirsiniz. Yağlıysa eğer hafif bir köpük temizleyici yeterli olacaktır. Kuru cilt tipine sahip olanlar böyle bir ürünü sadece akşamları kullanmakla yetinebilirler. Cildiniz yağlıysa sabah ve akşam yüz yıkama ürünlerini kullanmalı. Eğer cildinizde gerginlik hissediyorsanız temel bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

zcxczx

2. Güneş koruyucu kullanın. Bu konu istisnalara kapalıdır.

SPF 30 ile çinko oksit veya titanyum dioksit içeren geniş spektrumlu bir güneş koruyucu öneriliyor. Kuru ciltliler nemlendirici etkiye sahip bir ürün deneyebilirler.

3. Bir yaşlanma karşıtı ürün kullanın.

Bu adımda Retinol, cilt dokusunu ve sıkılığını arttırırken ince çizgileri, koyu lekeleri ve geçmiş UV hasarını azaltarak size yardımcı olur. Retinoidlerin, hem yaşlanma hem de sivilce belirtileri ile mücadele ettiği kanıtlanmıştır. 

O Kadar da Tembel Değilim, diyorsanız birkaç ekleme yapabiliriz:

Güneş koruması önemli. Normal şartlarda 3-4 saatte bir yenilenmesi gerekir. Ama makyaj da yaptıysanız güneş kremi yenileme konusu pek de mümkün görünmez. Bu durumlarda güneş korumalı transparan pudralardan yardım alabilirsiniz. 3-4 saatte bir hem makyajınızı hem de güneş korumanızı tazeleyebilirsiniz.

kağıt maske

Haftada bir maske yapın.

Çok değil, haftada bir kez cildinize maske uygulayın. Antioksidan özellikte bir maske seçmenizi öneririz. Kağıt maskeler her zaman için en pratik olanlardır. 

Peeling etkisinden yararlanın.

Haftada 2 kez uygulayacağınız bir peeling cildinizin temiz ve parlak olmasına yardımcı olur.

C vitamini cildiniz için kurtarıcıdır.

Hem dışardan kullanacağımız cilt serumları hem de ağız yoluyla aldığımız C vitamini yaşlanma etkilerine karşı savaşır. C vitamini serumları güneş korumalı ürünlerin etkisini artırmaktadır. Bu yüzden güneş koruyucunuzdan önce uygulayabilirsiniz.

Göz altı torbalarınız için basit birkaç çözüm bulunabilir. 

zcxczx

Kaliteli bir uykunun önemini söylemeye çok da gerek yok. Ancak uyku sırasında başınızın altına koyacağınız ikinci bir yastığın göz altı şişliklerinin önüne geçmenize yardım eder. Buzdolabında bekleteceğiniz bir kaşığın tersini gözaltınıza uygulayarak toparlanmasını destekleyebilirsiniz. Unutulmaması gereken bir konu da fazla tuzlu yemenin vücudunuzun su tutmasına sebep olacağı. Haliyle göz altlarınız da daha çok şişecektir.

En başta söyleyeceğimizi sonda söyleyelim: Mutlaka yeterli miktarda su tükettiğinizden emin olun.