Güzellik Ritüeliniz İçin Ay'a Güvenin

Güzellik Ritüeliniz İçin Ay'a Güvenin

Hepimiz Ay'ın ruh halimizi ve duygularımızı etkilediğini biliyoruz, ama Ay'ın aynı zamanda saçlarımızı, tırnaklarımızı ve cildimizi de çok etkilediğini biliyor muydunuz?

Bedenimiz daha çok sudan oluşur ve Ay, okyanusun gelgitlerini yönettiği gibi, bedenlerimizin gelgitlerini de yönetebilir.

Ay, duygusal ve ruhsal bir etkiye sahiptir. Bunu bir çoğumuz biliyoruz. Ama aynı zamanda Ay, fiziksel düzeyde bir rol de oynar. Hücre büyümesi ve onarımı gibi döngüleri yönetir.

Birçok çiftçi ekinleri ekmek ve hasat etmek için Ay'ın döngüsünü kullanır. Bir bakıma saç, cilt ve tırnaklarımız için de Ay aynı şekilde çalışır.

İşte Ay'ın döngülerini kullanarak vücudunuza nasıl bakacağınız:

yeni ayYeni Ay Günleri gökyüzünde ay ışığının görünmediği, çok az olduğu dönemlerdir. Yaklaşık üç gün kadar sürer. Bugünler, bakımı biraz kenara bırakıp kendimizi dinlenmeye bırakmak için uygun zamanlardır.

büyüyen ayAy büyürken, dolunay ortaya çıkana kadar büyüme, canlanma, hasar onarımları için en elverişli dönem. 

Kurumuş, yıpranmış saç ve cilt bakımı yapabilirsiniz. Peeling işlemlerinizi bu döneme denk getirebilirsiniz. Saç kesimi için önerilen dönemler yine bu dönemlerdir. Kronik ağrılarınızın geçmesi için yapılacak masajlar, kullanılacak yağlar bu dönemde daha iyi etki edecektir.

Ayrıca beden için güç toplama zamanıdır. Vücudunuz enerji depolama eğilimindedir. Bu aynı zamanda kilo alımı ve su tutmayı da tetikleyeceğinden bu dönemde hafif yemekler tüketmek akıllıca bir tercih olacaktır. Amacınız kilo almaksa tabii ki tam tersini düşünmelisiniz. Bedeniniz verdiklerinizi depolayacağı için bağışıklık sisteminizi ne kadar desteklerseniz diğer dönemlerde vücudunuz o kadar zinde ve güçlü olacaktır.

Bu etkiler Yeni Ay'ın bazı astrolojik dönemlerde olduğu zaman daha da artar. Daha hızlı saç uzaması için Ay Yengeç, Boğa, Akrep, Oğlak, Aslan veya Balık burcunda olduğunda saçınızı kesin. Ay Aslan’dayken, gürleşmesini  istediğiniz saçınızı kesmek için özellikle iyi bir zamandır. 

dolunayDolunay’da cilt ve saç emiciliği en yüksek seviyeye ulaşır ve ağrı eşiğimiz düşer. Dolunay, Ayın büyütme etkisinin en yoğun olduğu evre. 

Besleyici maskeler, yağlar hem cildiniz hem de saçlarınız için bu dönemde en iyi etkiyi verecektir. Saçlarınıza havalı, dolgun bir kesim yaptırmak niyetindeyseniz tam zamanıdır. Saç boyama işlemleri de en etkili şekilde Dolunay’da yapılır. Ay Başak burcundayken saç boyamak için en uygun zamandır.

Acı eşiği düştüğü için bu dönemde epilasyon uygulamaları yapmak mantıklı değildir. Ayrıca tüylerin azalması ve zayıflaması için gereken dönemi yazının devamında okuyacaksınız.

küçülen ayAy Küçülürken her şey ona ayak uyduruyor gibi. Buna enerjiniz de dahil. Bu dönemde yediğinize içtiğinize dikkat edin. 

Rahatlatıcı banyolar; saunaya girmek, banyo tuzu kullanımları bu dönem için öneriliyor. 

Sarkmaları engelleyecek maskeler, arındırıcı kil maskeleri de etkisini daha iyi göster

cektir. 

Bu dönem epilasyon işlemleri için uygun olan dönemdir. Tüylerin çok daha yavaş uzatacağı ya da incelecekleri söylenir. Bu etkiler Ay Koç, İkizler, Terazi, Yay veya Kova burcundayken en yüksek seviyeye ulaşır.

Ay küçülürken peeling yapabilir, cilt bakımına gidebilirsiniz. Dolaşımınız hızlanacak ve teniniz daha parlak görünecektir. Ay’ın Terazi, Akrep veya Yay burcunda olduğu zamanlarda cildinize yapacağınız  uygun masajlar, selülitleri azaltmak için size yardımcı olacaktır.

Manikür ve pedikürünüzü bu günlerde yaparsanız daha uzun süre dayandığını gözlemleyebilirsiniz.

Dolunay’dan hemen sonra bedeninizi temizlemek için yapacağınız detoksların vücudunuza daha iyi geldiğini görebilirsiniz.