Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş canlı varlıklar için bir olmazsa olmaz. Doğal olarak insanlar için de... Her şeyde olduğu gibi güneş ışınlarının da zararlı yönleri var. Peki dikkat edilmesi gerekenler neler?

Sonuç olarak güneş olmadan derimizde D vitaminini ortaya çıkarabilen bir metabolizmaya sahip değiliz. Bu durumda onunla aramızı iyi tutmak ve bir denge sağlamak zorundayız.

Güneş deri kanserini tetikleyen önemli bir faktör. Ama hem sağlığımız için hem de sevdiğimiz bronz görüntüye kavuşmak için güneşlenirken dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var. Birkaç adımda toparlamak gerekirse:

1-Güneş ışınlarının çok dik geldiği 11.00- 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamak ya da direk güneşe maruz kalmamak

2-Güneşin altında bulunduğumuz sürelerde siperlikli şapka ve güneş gözlüğü takmak

3-Işığı yansıtan açık renklerde ve ince kıyafetler giymek

4-50 faktör ya da daha üstünde güneş koruyucular kullanmak

5-Denize, havuza giriyorsak sudan çıktığımızda güneş koruyucumuzu yenilemek

6-Güneş koruyucumuzu sürerken vücudumuzda güneş ışınlarını dik şekilde alan sırt, göğüs, omuzlar, yüz gibi bölgelere diğer bölgelerden daha çok dikkat etmek

7-Hassas çocuk teninin daha fazla özen gerektirdiğini unutmamak

Biraz açıklayalım: Bir çoğumuz güneş ürünlerimizi tatile çıkmadan önce acele biçimde yaptığımız alışverişin arasına sıkıştırıveririz. Oysa bir dermatoloğa danışmak çok daha faydalı olacaktır.

Daha iyi korunmaktan çok daha iyi görünmeye ve kokmaya özen göstermek güneşle aramızı açabilir. Oysa parfümsüz, renksiz hatta beyaz renk bıraktığı için tercih edilmeyen ürünler en iyi koruyan ve alerjik sonuçlara daha uzak olanlardır.

Güneşlenmeye başlamadan atlanan önemli bir adım var. Peeling. Aslında çok düşünülmez ama yüze ve tüm vücuda peeling yaparak ölü derilerden arınmak iz ve leke oluşumunun önüne geçer. Temiz bir tende homojen bir bronzluk ortaya çıkar.

Güneş ürünlerinizi güneşe çıkmadan yarım saat önce sürmelisiniz. İdeal olan gün boyunca 3 saatte bir yenilemektir. Az sürmek doğru bir tercih değildir. Aksine güneş koruyucu ürünler bol uygulanmalı. Açık bir nokta kalmamasına dikkat edilmeli. 

Güneş kremi sürmek bronzlaşmayı engellemez. Düşünülenin tersine sağlıklı şekilde bronzlaşmanızı sağlamaya yardımcı olur. Kısa tatillerde hızlı bronzlaşmaktan uzak durulmalı. Sağlıklı olan günden güne yavaş yavaş sağlanan bronzluktur.

Dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı hatırlatmak isteriz. Güneş koruyucunuz suya dayanıklı bile olsa denize girip çıktıktan sonra, ellerimiz, havlumuz ya da kıyafetlerimizle güneş kreminin oynadığını ve silindiğini unutmayın. Suya dayanıklı ürün kullanmak yenileme adımını atlamaya sebep değildir.

Eller, boyun ve özellikle ayaklar  güneş kremi sürerken ihmal edilen bölgelerdir. Bu konuda hassasiyet gösterin.

İrem Erzü