Miss England'da kadınlar ilk defa makyajsız yarışacak


Miss England yarışması ilk kez katılımcıların makyajsız yarışacağı bir tur düzenleyecek.

miss england

Miss England 2013'te finale kalan bir yarışmacı / Fotoğraf: The Independent

Katılımın isteğe bağlı olacağı “Çıplak Yüz Top Modeli” turunun planlayıcısı Miss England organizatörü Angie Beasley “Bu turun yarışmacılarımızı daha az makyaj yapmaya teşvik edeceğini umuyorum” dedi.

Beasley sözlerine şöyle devam etti:

"Pek çok yarışmacımızın doğal güzelliklerini örtecek şekilde yüzlerinin tamamına makyaj yaparak yarışmaya katıldığını görüyorum. Sahte kirpikler ve kaşlar… Yarışmamıza katılmak için bunlara gerçekten gerek yok."

Makyajsız tura katılmak isteyen yarışmacılardan vesikalık makyajsız bir fotoğraf ile siyah bir atlet ve kot pantolonla çekilmiş boydan bir fotoğraf isteniyor.

Yarışmaya gönderilen fotoğrafları Fascia Models isimli mankenlik ajansı ön elemeden geçirecek ve ardından yarışmanın kazananı belli olacak.

“Çıplak Yüz Top Modeli” turunun kazananı 31 Temmuz ila 1 Ağustos’ta Newcastle’da düzenlenecek Miss İngiltere’nin finalinde açıklanacak.

Tura katılan model ve aktris Bhasha Mukherjee makyajsız fotoğrafını Instagram’da paylaşarak şunları kaydetti:

bhasha05

https://www.instagram.com/p/BzGrwOsFO4n/

"#MissEngland2019 maceramın bir parçası olarak, buna (makyaja) meydan okuyarak kameraların önüne geçmek zorundaydım. Makyaj bir tür (güzelliği) ‘pekiştirme’ yöntemidir ancak bu pekiştirmeyle gizleme arasındaki ince çizgi hangi sıklıkta kayboluyor?"

Mukherjee kişilerin sıklıkla botoks gibi bir dizi estetik dolgu ürünleri ardında “kaybolduğunu” da sözlerine ekledi.

“Çıplak Yüz Top Modeli” turuna olumlu yaklaşanlar kadar tepki verenler de bulunuyor.

Yarışmacıların çeşitliliğinin az olduğu gibi iddialar bu eleştirilerden sadece bir tanesi.Bu ay başında Hindistan'da Miss India güzellik yarışmasının jürisi birbirine tıpatıp benzeyen benzer ten rengindeki katılımcıları finale çıkarmakla suçlanmıştı.

Yeni Delhi’den bir kullanıcı yaptığı Twitter paylaşımında, “Miss India yarışmacıları. Hepsi de aynı saç ve aynı ten rengine sahip. Boylarının ve yaşamsal istatistiklerinin de benzer olduğunu tahmin ediyorum. Oysa Hindistan çok fazla ‘çeşitlilik’ içeren bir ülke” demişti.

hindistan güzellik yarışması

Geçen yıl da Miss America yarışmadaki mayo ve abiye kıyafet turlarını kaldırdığını duyurarak “Biz artık bir güzellik yarışması değiliz. Bir yarışmayız” demişti.   

Geçen yıl Miss England'da yarışan Müslüman öğrenci Sara Iftekhar güzellik yarışmasında finale kalan ilk tesettürlü kişi olmuştu. 
 

Sara Iftekhar
Miss England'da finale kalan ve Miss Huddersfield tacını giyen Sara Iftekhar / Fotoğraf: Sara Iftekhar, Instagram 
Bu yıl başlarında Miss Huddersfield tacını giyen Iftekhar Instagram’da yaptığı bir paylaşımda “Bu harika bir deneyimdi. Asla unutmayacağım bir anı. Miss England'da finale kalarak edindiğim ve asla hayal edemeyeceğim fırsatlar için her zaman minnettar olacağım” yazmıştı.
Kaynak: Independent Türkçe