Cildi 5 Yaş Gençleştiren Yaş Maya Maskesi

Cildi 5 Yaş Gençleştiren Yaş Maya Maskesi

Yaşlanma belirtileri tüm kadınlar için kaçınılmaz. Ancak cildimizde lekeler, sivilceler, yağlanma ya da kuruluk gibi daha birçok sorunla mücadele ederiz. Tüm bunlar için bir tek çözümünüz olsaydı muhteşem olmaz mıydı? Üstelik son derece basit ve uygun fiyata, evinizde kendiniz uygulayabileceğiniz bir yöntem. Yaş maya, bunun için burda.

Cildinizin daha canlı görünmesi, kırışıklıkların azalması için maya maskesini mutlaka denemelisiniz. 

Yaş maya maskesi cildinizin hava almasına yardımcı olur. İçinde bulunan bol vitamin ve minerallerle cildinizin beslenmesini sağlar. Yağ dengesi sağlaması en iyi özelliklerinden biridir. Üstelik yağlı ciltlerde de kuru tiltlerde de dengelenme sağlar. 

Kuru ciltlerde pıllanmayı önleyen yaş maya maskesi yağlı ciltlerde de fazla yağlanmayı önlüyor. Her iki cilt tipi için de dengeleyici özellik gösteriyor. Siyah nokta ve sivilce oluşumunu engelliyor. 

Yaş maya maskesi içinde bulunan faydalı bileşenler nelerdir

  • B1 vitamini: Cilt lekesi ve güneş yanığını yok etmede oldukça etkilidir. Ayrıca yaşlanma karşıtı tüm kremlerin içinde B1 vitamini bulunur.
  • B2 vitamini: Dermatit ve egzama tedavisi için üretilen kremlerin içinde bulunur. Cildin yenilenmesini sağlar.
  • B3 vitamini: Hem cilt hem de saç bakımında oldukça tercih edilen bir vitamin türüdür. Sivilce oluşumunu önler, sivilce izlerini geçirir. Cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar.
  • B6 vitamini: Eksikliğinde ciltte kuruluk ve pullanma görülür. Maya maskesi düzenli olarak uygulandığında B6 vitamini sayesinde cilt nem kazanır, kuruluk ortadan kalkar.
  • Potasyum: Eksikliğinde cilt kuruluğu ve pullanma görülür. Cilde nem katan ve yaşlanma etkilerini geciktiren bir mineraldir.
  • Folik asit: Antioksidan içermesi sebebiyle cildin bakterilerden ve toksinlerden arınmasını sağlar. Düzenli olarak maya maskesi uygulandığında cilt temizlenmiş ve pürüzsüz bir hale gelmiş olur.

yaş maya maskesi

Mayanın besleyici özelliğinden yararlanmanın en basit yolu onu biraz suyla karıştırmaktır. Ancak farklı problemlere karşı çözüm arayanlar için birkaç tarifi de sizlerle paylaşacağız. Öncelikle yaş maya maskesinin faydalarını bir araya toplarsak:

Ölü hücreleri arındırır.

Cildi yeniler,

Sivilce ve akne problemlerini ortadan kaldırır

Lekeleri Geçirir

Cildin yağ dengesini sağlar

Egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir

Yaşlanma belirtilerini azaltır

Cildinizin nem dengesini korumak için maya maskesi

1 yemek kaşığı süt

1 yemek kaşığı yaş maya

İki malzemeyi karıştırarak sürülebilir kıvama getirin. Cildinize uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruyan maskeyi ılık suyla temizlerken hafifçe ovalayarak peeling etkisi sağlayın. 

Pürüzsüz, yağdan arınmış ve sivilcesiz bir cilt için maya maskesi

1 yemek kaşığı yaş maya

2 yemek kaşığı soda

İki malzemeyi karıştırın. Sürülür hale getirdikten sonra pilinize uygulayın. Kurumasını bekleyin ve ılık suyla temizleyin.

Yağlı ve sivilceli ciltler için yaş maya maskesi

2 tatlı kaşığı limon suyu

2 tatlı kaşığı yaş maya

İki malzemeyi karıştırarak elde ettiğiniz kremi cildinize sürün. Kurumaya başladığında ılık suyla temizleyin.

Kuru ve yıpranmış ciltler için yaş maya maskesi

1 yumurtanın akı

1 e vitamini kapsülü

1 paket yaş maya

Yumurta beyazı ve yaş mayayı birlikte karıştırın ve içine e vitamini kapsülünü kırın. İyice karıştırdığınız maskeyi yüzünüze  uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekleyin.  Daha sonra ılık su ile temizleyin.

Yaş maya maskesi yoğun bir maskedir. Çok sık kullanımlarda cildinizi yorabilir. Maya bazı ciltlerde hassasiyete sebep olabilir. Maskeyi tüm cildinize uygulamadan önce mutlaka küçük bir bölgece deneme yapın. Hassas ciltlerde kızarıklık ve kaşıntı gibi etkileri olabilir.

Cildiniz çok sivilceliysa haftada 2-3 defa deneyebilirsiniz. Çok kuru ciltler için yaklaşık 10 günde bir önerilmektedir.

Uyarı: Özellikle tüylü bir cildiniz varsa yaş mayayı kullanmaktan kaçının.