Bu Yiyecekleri Tüketen Genç Kalıyor!

Bu Yiyecekleri Tüketen Genç Kalıyor!

Hyalüronik asit vücudumuz için oldukça önemli. Eklemlerimizde, gözlerimizde yoğun olarak bulunuyor ve cilt yaşlanmasının da önüne geçiyor. Yaşlılık belirtilerinin azaltılmasında ve cildin pürüzsüz hale gelmesinde önemli bir yardımcıdır. Hyalüronik asitin kozmetikte, estetik operasyonlarda oldukça yoğun kullanılmaya başlandığını görüyoruz. Aslında hyalüronik asit ihtiyacımızı karşılamanın daha etkili bir yolu doğru besinleri tüketmekten geçiyor olabilir.

Hyalüronik asit cildimizde nem oranını korumaya yarıyor. Artık hepimiz biliyoruz ki cilt nemli olduğunda birçok dış etkene karşı korunabiliyor. Buna çevre kirliliği, kimyasallar ve güneş ışınları dahildir.

Hyalüronik asiti dışarıdan almanın yolları olduğunu söylemiştik. Ancak bunlar genellikle geçici çözümlerdir. Yahut lokal etki ederler. 

Hyalüronik asit krem

Örneğin hyalüronik asit içeren kremler kullanırsınız. Evet belki cildinizi nemlendirdiğini düşünebilirsiniz. Ancak hyalüronik asitin gerçekten etkisini göstermesi için cildin alt katmanlarına inebilmesi gerekir. Biraz araştırdığınız zaman bunun o kadar da basit olmadığını görürsünüz. Bir estetik operasyonla cildinize hyalüronik asit enjekte ettirebilirsiniz. Fakat bu işlemle yalnızca asitin enjekte edildiği bölgede işe yarar.

Hyalüronik asit tüm vücudumuzun sağlıklı olmasında görevi olan bir asittir. Eklem ağrılarınızı azaltan, görmenizi iyileştiren hyalüronik asidi yiyeceklerle almak ve depolamak çok daha etkili ve sağlıklı bir yol olabilir. Kozmetik ürünler her geçen gün çeşitleniyor ve her alanda bizlere eşlik ediyor. Ağırlıklı olarak biz kadınlar elbette kremlerimizden vazgeçecek değiliz. Ancak bu keyfimiz bir yana dursun biz hyalüronik asiti hangi besinlerde bulabileceğimizi de öğrenelim.

 

*Çinko, Magnezyum, C vitamini içeren besinler bu listede başı çekiyor. Ancak biz yine de en başa hayvansal ürünleri koyacağız. Tavuk suyu, et, kemik suları hyalüronik asit kaynaklarıdır.

*Bazı sebzelerden hyalüronik asit sentezi için gerekli içerikleri alabiliriz. Patates, nişasta açsından bol bir sebzedir. Yanında ıspanak, karnabahar, marul, brüksel lahanası yersek vücudumuzda hyalüronik asit sentezi için gerekli olan magnezyumu da elde etmiş oluyoruz. Mesela fasulye, balkabağı da çinko bakımından zengindir.  Onlar da iyi birer Hyalüronik asit kaynağıdır. biber hyalüronik asit

Ayrıca C vitamini içeren biberi de sofranızda bulundurabilirsiniz. Soya ürünleri de hyalüronik asit kaynaklarıdır. Özellikle fermente soya sütü içeriğindeki çinko, demir, magnezyum gibi mineraller sayesinde hyalüronik asit sentezi sürecini destekler.

*Meyvelerden hangileri, derseniz, C vitamininden zengin limon, portakal, greyfurt gibi narenciyeler başta geliyor. Bunun yanında magnezyum yününden zengin olan elma, muz, kavun, şeftali ve armut gibi meyveleri de tüketmek gerekiyor.

 

greyfurt hyalüronik asit