Gelin Saçı Nasıl Seçilir

Gelin Saçı Nasıl Seçilir

Düğün tarihiniz belirlendi, düğün konsepti, gelinlik de hazırlandıysa saç için daha fazla beklemeye gerek yoktur. Unutmayın ki karar aşaması her zaman tamamlanma süresinin yarısını alır. Hatta belki enerjinizin bile. Eğer hangi saç modelini istediğinize görsellere bakarak karar verdiyseniz bunları saklayın. Aklınızda olanı bir görselde aramak da mantıklı olacaktır. Çünkü iyi bir kuaför bulmak kadar, ne istediğimizi kuaföre alatabilmek de çok önemli. Bir değil birden fazla ihtimal seçmiş olursanız ilk denemede hoşunuza gitmediğinde elinizde bir alternatifiniz olacaktır. 

Gelin Başı Modeli Nasıl Seçilir?

Yüz şekline göre, boyun ve omuzlara göre, yüzümüzde gizlemek ya da ön plana çıkarmak istenen bölgelere göre, gelinin hatta damadın boyları da dikkate alınarak… O kadar çok etken var ki. Doğal olarak karar vermek de bir o kadar zor. 

gelin topuzu

En çok tercih edilen topuz gelin saçları dahi içinde yüzlerce seçenek barındırır. Bu yüzden eleme yaparak gitmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin yüz tipinize göre hangi modeller size uygun değil, öğrenirseniz o seçenekleri ortadan kaldırmış olursunuz. 

Eğer bir topuz istiyorsanız mutlaka size göre bir model bulursunuz. Vücut-yüz tipiniz, gelinliğinizin yakası, düğün mekanınız… Bunların tam ortasında hangi modeli görüyorsunuz? Tepeden, enseden, yandan… Dağınık, sıkı, gevşek, balerin… liste uzayıp gidiyor. Mekanla başlayarak elemenizi yapın deriz. Ya da mekan için uygun bir iki seçenek belirleyip onlar üzerine gidin. 

Gelin ve Damadın Boyları Dikkate Alınmalı. Çünkü ne olursa olsun uyumluluk esası gözetilmeli. Gelinler topuklu ayakkabılar giyerek zaten birkaç cm yükseliyorlar. Saçları da yüksek tutuğumuzda damadın boyu alçak kalabilir ya da öyle bir izlenim verebilir. Oysa gelinler damatların yanında narin görünmelidirler. Bu konuyu atlamamalısınız.

Yüzünüze göre model belirlemek konusunda kuaförünüzden yardım alın.

yüz tipleri

Çünkü bu işi defalarca yapmış biri sizin için uygun olanı seçebilecektir. Genel yöntem ise yüzünüzde ya da vücudunuzda odak noktası olmasını engellemek istediğiniz bir nokta varsa saçı bunun aksi yönünde büyütmek ve kabartmak üzerine. Alnınız genişse saçı ensenizde toplamak, çeneniz çok uzunsa saçı başınızın tepesine doğru çekecek bir topuz kullanmak gibi. 

Topuz dışında açık saç modelleri de son dönemde oldukça ilgi görüyor. Açık mekanlar ve kır düğünlerine de çok yakışıyor. Ancak elbette bozulmayadağılmaya çok açık bir seçenek. Bu yüzden tercihinizden çok emin olmalısınız. Bu yüden biz iki kere düşünmenizi öneriyoruz. Ayrıca gelinliğinizin yakası açık değilse bizce açık saç tercih etmeyin. Aynı şekilde uzun kollu gelinliklerde de öyle. Saçlarınız kısaysa durum değişir. Bu modellerde kısa saçı açık bırakmak bir tercih olabilir.

En önemlisi sizi hangisinin mutlu edeceği. Omuzlarınız dar ve boynunuz kısaysa yine uzun açık saçlar 

gelin başı

At kuyruğu modelleri gerçekten kolay ve rahat modellerdir. Aslına bakarsanız çok tercih edilmediğini görüyoruz. Oysa at kuyruğu çok çeşitli şekillerde örgülerle aksesuarlarla hareketlendirilebilir. Ek saç kullanımı için çok uygundur. Topuz gibi kuaföre çok büyük özgürlük ve yaratıcılık alanı bırakmadığı için beklentinizi daha rahat karşılayabilir. Sıkı bir at kuyruğu kolay kolay bozulmaz. önermiyoruz.

Örgü saç modelleri ise her tür diğer modelle birleştirilebilir. Bu yüzden ayrı bir model gibi düşünmüyoruz. Örgüler her saç modelini hareketlendirebilr ve romantizm katabilir. Kullanacağınız örgünün ulaşmak istediğiniz havaya uygun olduğundan emin olun. 

Saç bakımı

Bu kısım aslında son derece önemli. Çünkü saçlarımızda düğün için öngöremediğimiz sonuçlar doğuracak değişiklikler yapmamalıyız. Sadece saç kestirmek değil boyamak da bu kısı

Kuaför seçimimda son derece önemli karar verilmesi gereken bir adım. Sonuç olarak doğal saçı renklendirmek ya da uzun saçlarınıza farklı bir kesim yaptırmak çok kolaydır. Ama saçlarınızı kısacık kestirdiğinizde düğün günü takma saçlara mahkum olmanıza sebep olabilir öyle değil mi? Ya da koyu kızıllar, simsiyah saç boyaları dönülmesi zor yollardır. Ama elbette düğün gününüzde farklı bir saç kesimi ya da faklı bir renk kullanmak isteyecekseniz, zamanınızı iyi kullanmanız çok önemli.

gelin başı

  Vakit varken deneyin, görün ve öyle karar verin. Saçlarınız koyu renkse ve açık renge boyuyorsanız düğün ya da öncesinde yapılacak fotoğraf çekimi gibi organizasyonlardan 3 hafta önce boya tazeleme işleminizi yapmalısınız. Saç dipleriniz daha doğal görünecek ve renginiz saçınıza oturacak. Tabii ki saç bakımınıza da aylar öncesinden başlayarak özenle devam edin çünkü en güzel saç sağlıklı saçtır.

Gelin saçınızı nerde yaptıracağınıza karar vermeden önce mutlaka birkaç yerle görüşün. Fiyat ve fikir alın. Sadece tavsiyeler üzerine karar vermeyin. Düğün gününüzde saçlarınızı tarayacak kişinin kim olması gerektiğine karar verirken kendi hislerinizi dinlemelisiniz. Sizi anlamayacak, yanlış yönlendirecek, derdinizi anlatamayacağınızı düşündüğünüz bir salon ya da kuaförle anlaşmaya varmadan önce alternatiflere göz atıp artıları ve eksilerini karşılaştırın.

Gelin Başı İçin Prova

Prova yapmak gerçekten çok önemlidir. Düğün gününüzde kendinizi tanıyamayacak kadar gergin olabilirsiniz. Son derece asık suratlı ve memnuniyetsiz olabilirsiniz. Eğer birçok kez evlenmediyseniz elbette o gün kendinize de sürprizler yapma ihtimaliniz var. Bu yüzden prova yapmak kuaföre gittiğiniz gün size kendinizi daha iyi hissettirecek. Prova randevusu almak içn gecikmeyin. Randevunuzu aylar önceden almak kuaförünüzün o gün ve saatte sizinle ilgileneceğinden emin olmanıza yarar. Unutmayın ki saçlarınızı yapacak kişinin de işleri olabilir ve en sıkışık olduğunuz zamanda dilediğiniz güne randevu almanız zorlaşabilir. 

Randevu tarihiniz en az 1 ay önce olmalı. Eğer modeli beğenmez ve değiştirmek isterseniz bir randevu daha alabilmek ve prova yapabilmek için imkanınız olmalı.

Kuaförünüze düğün konseptinizi, gelinliğinizi iyice anlatın. Hazırsa duvağınızla, tacınızla gidebilirsiniz. Hazır değilse kumaş örneğinizi götürmeye çalışın. Gelinlik fotoğrafı götürmek çok iyi bir fikir. Mümkünse duvakta olduğu gibi gelinlikte de kullanılan kumaş ya da süslemeler için örnek kumaş parçaları götürmek faydalı olacaktır. 

En önemlisi provadan sonra saçlarınızı fotoğraflamak. Hem kuaförünüzün hafızasını canlandırmak için gerekli hem de sizi tamamlayan diğer tüm detayları bir araya getirmek açısından çok faydalı. Makyajınızı yapacak olan kişiye saç modelinizi göstermek harika bir fikir. Tabii meraklı arkadaşlara da…

Son olarak kuaförünüze her şeyi söyleyin ki ne istediğinizi bilebilsin. Aksi halde kendi istediğini yapması son derece normal.

Saçlarınızı düğünden bir gece önce yıkamak saçlarınızın daha kolay şekil almasına yardımcı olur. Bu konuda kuaförünüze danışabilirsiniz.