Fönün Hiç Bozulmasın!

Fönün Hiç Bozulmasın!

Fön çekmek ya da çektirmek başlı başına bir iş. Eğer uzun süre dayanmazsa tam bir hezimet olabilir. Saçlarını şekillendirirken göze aldığın zaman kaybı ve saçlarında bırakacağı hasar ihtimalini de göz önünde bulundurursak bu gerçekten kabul edilemez. Bu yüzden fönün uzun süre bozulmasın, günlerce kalsın istiyorsan önerilerimizi mutlaka dikkate almalısın!

Föne başlamadan ilk adım: Temiz ve nemli saçlar

Saçlarınızı yıkayın, mutlaka krem veya maske kullanın. Saçların temiz olması önemli çünkü fön işlemi saçın yağlanmış görüntüsünü çok daha fazla öne çıkarıyor. Yıkamadan sonra durulanmayan bir bakım kremiyle saçlarınızdaki nemi destekleyin. Fön saçları kurutan bir işlemdir. Bu adımları uyguladığınızda nem kaybını önlemenizde büyük katkı sağlar. Üstelik böylece saçların kırılmasından ya da elektriklenmesinden ötürü ortaya çıkan bozulmaların önüne geçebiliriz.

Saç kurutma aşaması

Saçlarında hangi görünümü istiyorsun? Eğer dalgalı ve hareketli ise alttan kurutmalısın. Dümdüz bir fön için ise yukarıdan. Bu temel bir görünüm elde etmene yarar.

fön çekmek

Tutamlara ayrılmış saçlar

Saçlarınızı tutam tutam düzleştiremenin gerekli olduğunu söylemeye elbette gerek yok. Ancak bunu düzenli şekilde yapmalısın. Saçlarını önce ortadan ikiye ve sonra kulak hizasından birer kez daha ayırarak 4 eşit parçaya böl. Bu sayede fön esnasında tutamları ayırmak hem kolaylaşır hem de daha düzenli şekilde ayırmanıza katkı sağlar. Siz de saçlarınızın hem hiçbir yerini atlamadan hem de karışmış saçları üst üste bindirip katlanan saç tellerini kırmadan harika bir fön çekmeniz için önemli bir adım atmış olursunuz.

Fön başlığı kullanmak

Saçımıza fön ekmek istiyorsak bir fön başlığı kullanmamız çok önemli. Çünkü bu başlık tasarımı sayesinde hava akımının başlığı yönelttiğimiz kısımda yoğunlaşmasını sağlar. Böylece hedefi ıskalamadığımız gibi diğer saçların da hava akımından etkilenerek elektriklenmesini engelleriz.

fön çekmek

Fönü sabitlemek

Düz fönün ardından saçlarımıza bakım yağı kullanmamız son derece elzem. Çünkü elektriklenmesinden kaçınmak istiyoruz. Eğer dalgalı fön uyguladıysak sabitleyici spreylerden faydalanmalıyız. Çünkü gün içinde saçın dalgaları düşebilir ve saçlarımız sönebilir. Yalnız dikkat: fazlası saçta kirlenmeye yol açar.

Saçları toplamak veya toplamamak

Saçlarımızı toplamak fönlü saç üzerinde iz oluşturur. Bunun önüne geçmek için lastikli tokalara toplamak yerinde klipsli, mandallı tokaları tercih edebiliriz. 

Nem, Buhar ve tabii ki sudan uzak durmak

Suyun fönü bozduğu aşikar ancak bazı durumlarda nemli ortamlarda bulunmak ya da sıcak havalarda terlemek bizi bu konuda zorluyor. Mecbur kalırsanız saçlarınızı tepeye alarak klipsli bir tokayla tutturun. Bu saçlarınızın diplerini değil belki ama boylarını kurtarmanıza yardımcı olur.

Saçlara çok fazla dokunmamak

Fönün etkisiyle güzelim saçlar daha bir dokunulası olsa da saçlarla çok fazla oynamak saçları yağlandırıyor. Bu da fönün bozulmasının da önüne geçen bir görünüm ortaya çıkarır. Nihayetinde yıkamak zorunda kalırız.

Kuru şampuan kullanın

Saçlarımızı her gün fönlemek istemiyoruz değil mi? Her gün yıkamayı asla istemiyoruz! O halde günümüzün güzel nimetlerinden biri olan kuru şampuanları kullanın. Saçları hem yağdan kurtarıyor hem de taze ve mis gibi kokmasını sağlıyorlar.